Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu? Niektórzy rodzice dostaną nawet ponad 6 tys. złotych

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać ulgę na dziecko? Podpowiadamy, jak wypełnić PIT, aby uzyskać ulgę na dziecko. W niektórych przypadkach może wynieść nawet 6 tys. złotych.

Wielu rodziców zastanawia się, czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu. Zależy to głównie od tego, czy posiadamy jedno dziecko, czy jesteśmy rodziną wielodzietną. W drugim przypadku nie ma limitu dochodów. Pamiętajmy, że ulga na dziecko w 2021 przyznana zostanie każdemu rodzicowi, opiekunowi prawnemu oraz rodzinie zastępczej, która w poprawny sposób wypełni rozliczenie. Ulga na dziecko obejmuje dzieci poniżej 18. roku życia. Jeśli uczą się nadal, wiek ten przesuwa się maksymalnie do 25. roku życia.

Zobacz wideo 10 rzeczy, o których warto pamiętać w ciąży - dla własnego samopoczucia i zdrowia dziecka

Czy ulga na dzieci jest zależna od dochodu?

Rodzice, który wychowują jedno dziecko i jednocześnie są małżeństwem, nie mogą rocznie zarabiać więcej niż 112 tys. Ten sam próg dochodów dotyczy samotnych rodziców jedynaków. Ci rodzice, którzy nie są w formalnym związku z drugim rodzicem dziecka, nie mogą przekroczyć 56 tysięcy złotych. W najlepszej sytuacji są opiekunowie z rodzin wielodzietnych: tu nie ma ograniczeń dochodów.

Jeśli dziecko ukończyło 18 lat, musimy pamiętać o tym, że ulgę na dziecko 2021 w przypadku osób pełnoletnich uczących się można odliczyć tylko wtedy, gdy nasz dzieci nie zarabiają pieniędzy lub ich łączne zarobki nie przekroczyły 3089 zł.

Od kiedy można składać PIT?Niewykorzystana ulga na dzieci. Można wystąpić o zwrot części pieniędzy

Ulga na dziecko 2021. Kto nie może z niej skorzystać?

Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać rodzice, którzy rozliczają się z fiskusem w sposób uproszczony, czyli w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej. Także opiekunowie, którzy płacą alimenty i  sporadycznie widują dziecko, nie mają tego przywileju. Warto dokładnie sprawdzić, czy ulgi na dziecko zostały uwzględnione w systemie Twój e-PIT. Jeśli nie, wówczas trzeba będzie wypełnić formularz ręcznie. 

Ulga na dziecko 2021. Ile wynosi?

Rodzice jednego dziecka otrzymają 92,67 zł za każdy miesiąc, rocznie wyniesie to więc 1112,04 zł. Analogicznie rodzice dwojga dzieci rocznie uzyskają dwa razy większą sumę, czyli 2224,08 zł. Trzecie dziecko to ulga w wysokości 166,67 zł miesięcznie. Łącznie rodzice trojga dzieci mogą otrzymać 4224,12 zł. Natomiast czwarte i każde kolejne dziecko to ulga w wysokości 225 zł miesięcznie. Rodzice czworga otrzymają więc 6924,12 zł.

Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. 'Standardy życia bardzo się pogorszyły'Pasterka spędza pandemię z dziewięciorgiem dzieci. "Standard życia bardzo się pogorszył"

Więcej o: