Przerwa wielkanocna 2021. Kiedy wypadają najbliższe dni wolne od szkoły i pracy?

Przerwa wielkanocna to najbliższy dłuższy okres dni wolnych w tym roku. Wielkanoc to święto ruchome. Kiedy możemy spodziewać się przerwy wielkanocnej? Przypominamy kalendarz dni wolnych 2021.

Święta wielkanocne to dla niektórych okazja do odpoczynku od spraw zawodowych i spędzenia czasu z bliskimi. Wielkanoc to ruchome święto, dlatego co rok pojawiają się pytania kiedy zaczyna się Wielki Post i kiedy wypadają święta. Przypominamy, kiedy czeka nas przerwa wielkanocna.

Przerwa wielkanocna 2021. Kiedy najbliższe dni wolne związane ze świętami?

Wielkanoc rozpoczyna się Wielkim Postem. To tradycyjny czas pokuty, który w chrześcijaństwie nawiązuje do 40 dni spędzonych przez Jezusa na pustyni. To czas, który ma przygotować chrześcijan do Wielkanocy.  

Wielki Post także trwa 40 dni i rozpoczyna się w Środę Popielcową, a kończy w Sobotę Wielkanocną. W 2020 roku Środa Popielcowa wypada 17 lutego, natomiast święta wielkanocne, czyli Niedziela Wielkanocna i Poniedziałek Wielkanocny, przypadają na 12 i 13 kwietnia.

Przerwa wielkanocna 2021. zaczyna się 1 kwietnia. Ile potrwa? 

Przed Wielkanocą obchodzimy Wielki Tydzień, w skład którego wchodzą: Niedziela Palmowa - święto rozpoczynające Wielki Tydzień, ustanowione na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Wówczas wierni przynoszą do kościoła plamy symbolizujące odradzające się życie; Wielki Czwartek - dzień upamiętniający ustanowienie Eucharystii przez Jezusa Chrystusa; Wielki Piątek - w ten dzień nie doprawia się mszy, ale obchodzi Liturgię Męki Pańskiej, w spokojnej atmosferze wyciszenia; Wielka Sobota - tego dnia również nie odprawia się mszy. Zwyczajowo wierni przychodzą jednak do kościoła, w koszyczkach zanosząc pokarmy, które zostaną zjedzone w Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny.

  • 4 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
  • 5 kwietnia (poniedziałek) - Wielkanoc, drugi dzień świąt

Przerwa wielkanocna, czyli dni wolne od nauki rozpoczynają się zatem w czwartek 1 kwietnia i potrwa do wtorku, 6 kwietnia, czyli równy tydzień.

Zobacz też: Kalendarz dni wolnych 2021 w roku szkolnym. Święta, wakacje, dni wolne od nauki

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu
Więcej o: