Najczęstsze problemy włosowe świeżo upieczonych mam. Czy można im jakoś zapobiec?

Wiele kobiet po porodzie zauważa znaczącą zmianę w wyglądzie włosów. Bywa, że są słabsze, bardziej łamliwe i wypadają garściami. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiec.

Wypadanie włosów jest częstym problemem, z którym spotykają się kobiety po porodzie. Zwykle zaczyna się około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka, a jego przyczyną jest burza hormonalna, do której zachodzi w ciele kobiety.

Najczęstsze problemy włosowe świeżo upieczonych mam

Wiadomo, że w czasie ciąży w organizmie przyszłej mamy wzrasta poziom estrogenu, przygotowując jej ciało do porodu. Ten hormon jest odpowiedzialny za powiększenie macicy i zwiększenie ilości znajdujących się w niej naczyń krwionośnych, powiększenie piersi oraz rozwój kanalików mlekowych. Zakłada się, że hormon ten dodaje kobiecie uroku, sprawia, że jej cera staje się gładka i świetlista, włosy gęste i błyszczące, a sylwetka bardziej zaokrąglona.

Wysoki poziom estrogenu, po urodzeniu dziecka znacznie maleje. Wówczas włosy nie tylko wypadają, ale matowieją, stają się słabsze i cieńsze. Trzeba zaznaczyć, że trwa to jednak jedynie przez pewien etap, a włosy wypadają z największą intensywnością do trzeciego miesiąca po porodzie.

Co jeszcze przyczynia się do wypadania włosów po porodzie?

Chociaż malejący poziom estrogenu w znacznym stopniu wpływa na wypadanie włosów, istnieją dodatkowe czynniki, które potęgują to zjawisko. Należy do nich, chociażby przewlekły stres, którego w życiu młodej mamy często nie brakuje. Oprócz niewyspania i codziennych nerwów mogą wystąpić baby blues, a w niektórych przypadkach także depresja poporodowa, która utrudnia organizmowi powrót do stanu sprzed ciąży. Na wypadanie włosów wpływa także dieta kobiety przy porodzie, która nie powinna być monotonna. Zdaniem lekarzy i dietetyków będąc w ciąży, można jeść wszystko, ale pilnując, aby ta dieta była urozmaicona, a dzięki temu bogata w niezbędne minerały, witaminy i inne składniki odżywcze. Eliminowanie pewnych grup pokarmów, nie tylko może pogłębić problem wypadania włosów, ale też osłabić cały organizm.

Włosowe problemy po ciąży - jak im zapobiec?

Odpowiednia pielęgnacja

Z pomocą świeżo upieczonym mamom przychodzą zarówno kosmetyki drogeryjne jak i apteczne. Należy pamiętać o tym, aby wybrane szampon, maska i odżywka miały właściwości wzmacniające. Wato sięgnąć po produkty, które będą odżywiały cebulki włosów i pobudzały je do wzrostu. Przy wyborze kosmetyków należy zwrócić uwagę na ich skład, bo najlepiej sprawdzą się łagodne produkty, które nie zwierają drażniących substancji, takich jak parabeny, silikony, SLS, SLES oraz konserwanty. Pomocne w odzyskaniu witalności włosów będą także intensywne kuracje w postaci wcierek, czy ampułek, w których składzie znajdziemy substancje skoncentrowane na odżywianiu skóry głowy.

Dieta bogata w składniki odżywcze

Po ciąży warto wprowadzić do swojej diety produkty bogate w krzem, dzięki któremu włosy staną się mocniejsze i będą szybciej rosły. Krzem znajduje się w płatkach owsianych, ryżu, otrębach, cebuli oraz burakach. Cennym składnikiem dla świeżo upieczonej mamy będzie też cynk, który wpływa na ogólną kondycję włosów zmniejszających ich wypadanie oraz białko, które sprawi, że włosy staną się gęstsze. Źródłem cynku są warzywa strączkowe, takie jak fasola, soczewica, ciecierzyca, a źródłem białka jajka, mięso oraz niektóre produkty zbożowe.

 Domowe sposoby na piękne włosy

Pomocne w odzyskaniu pięknych, gęstych włosów będą metody, które niegdyś stosowały nasze mamy i babcie. Przeprowadź domową kurację na włosy, w czym pomogą ci produkty, które znajdziesz w swojej kuchni lub w apteczce. Doskonałą metodą na odżywienie włosów jest, chociażby maseczka z podgrzanego oleju rycynowego, surowego jajka lub awokado, którą przed umyciem głowy należy pozostawić na mokrych włosach na około pół godziny. Zbawienne dla włosów okażą się również kompresy z ziół, czarnej rzodkwi oleju kokosowego i oliwy z oliwek.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.