Emerytura plus 20201. Trzynasta emerytura, czternastka i jeszcze waloryzacja. Na co mogą liczyć emeryci w tym roku?

Emerytura plus to dodatkowe pieniądze, na które w 2021 roku mogą liczyć seniorzy. Każdy emeryt dostanie pieniądze z waloryzacji i trzynastej emerytury. Ten rok jest też pierwszym, kiedy emeryci mogą liczyć na czternastą emeryturę. Jak rozkładają się wypłaty? Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

Emerytura plus 2021. Waloryzacja emerytur

 Rząd przyjął nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. – 104,24 proc. Dodatkowy koszt dla budżetu państwa to miliard złotych

– poinformował w środę 10 lutego  premier Mateusz Morawiecki.

Oznacza to, że od 1 marca najniższe świadczenia wyniosą 1250,88 zł brutto.

Dziś na Radzie Ministrów przyjęliśmy nowy wskaźnik minimalnej waloryzacji emerytury o co najmniej 50 zł oraz wskaźnik waloryzacji rent i emerytur na rok 2021 – 104,24 proc. To wyższy wskaźnik niż zakładaliśmy jeszcze parę miesięcy temu. Dodatkowy koszt dla budżetu państwa polskiego to miliard złotych

– powiedział szef rządu podczas środowej konferencji prasowej.

Morawiecki podkreślił, że rządowi bardzo zależy na poprawie losu emerytów. Dodał przy tym, że nowy wskaźnik waloryzacji rent i emerytur w 2021 r. – 104,24 proc. – będzie kosztował budżet państwa około 10 mld zł.

Mamy około 10 mln emerytów i rencistów, to dlatego tak ważne jest, żeby po drugiej stronie tego systemu społeczno-gospodarczego rósł zasób pracy, stąd też tak bardzo cieszy mnie liczba osób zatrudnionych w gospodarce, czyli ten nieosiągalny wcześniej pułap 70 proc. wyrażany przez ekonomistów neoliberalnych. My dzisiaj pokazujemy 73 proc. i to jest najlepszy wskaźnik w ostatnich 30 latach

- zauważył szef rządu.

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Emerytura plus 2021. Trzynasta emerytura

Oprócz waloryzacji emeryci mogą liczyć na trzynastą emeryturę. 13 emerytura jest dodatkowym świadczeniem, nazywanym często emeryturą plus. W tym roku będzie wypłacana w wysokości minimalnej emerytury. W 2021 roku środki trafią do ponad 9 milionów Polaków.

Wypłata trzynastej emerytury należy się seniorom, którzy już wcześniej otrzymywali emerytury. Nie muszą oni składać żadnych wniosków. Ale osoby, które dopiero w 2020 roku otrzymały pierwszą emeryturę, muszą złożyć  odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura plus 2021. Czternasta emerytura

W 2021 roku do emerytów trafi także czternasta emerytura.

To bardzo dobra wiadomość dla polskich emerytów, których bezpieczeństwo finansowe jest dla rządu niezwykle ważne

- podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

14. emerytura jest przyznana wyłącznie w tym roku, w czwartym kwartale. Przy czternastej emeryturze -  w odróżnieniu od 13. - obowiązywać będzie kryterium dochodowe. Wyniesie ono 2900 zł brutto.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: 14. emerytura 2021. Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów

Więcej o: