500 plus - wartość świadczenia maleje. Wystarczy spojrzeć na ceny produktów. "Państwa nie stać na to świadczenie"'

Czy 500 plus w końcu doczeka się waloryzacji? Ceny produktów idą w górę każdego roku. Z danych GUS wynika, że najbardziej podrożały ceny usług: wzrosły sześć razy bardziej niż ceny towarów. Co na to minister Maląg? Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zajęło stanowisko.

500 plus. Co z waloryzacją?

Ceny produktów rosną. Zwiększają się także koszty utrzymania dzieci, zapewnienia im należytej edukacji. Mimo to rząd nie zamierza podwyższyć świadczenia, które jest sztandarowym programem socjalnym w Polsce.

W wywiadzie dla "Super Expressu" minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg kolejny raz została spytana o to, dlaczego świadczenie 500 plus nie jest corocznie waloryzowane, a także czy rząd planuje w przyszłych latach wprowadzić waloryzację 500 plus.

Rząd nie pracuje nad rozwiązaniem polegającym na waloryzacji programu 500 plus

- odpowiedziała krótko Marlena Maląg.

Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

500 plus. Waloryzacji nie będzie, a ceny rosną

Waloryzacji 500 plus na pewno więc nie będzie w tym roku. Beneficjenci zaczynają się burzyć. Dlaczego? Okazuje się, że inflacja już dawno wyprzedziła waloryzację.

W 2020 r. inflacja w Polsce wyniosła 3,4 proc.

- podał Główny Urząd Statystyczny.

Od początku 2020 roku inflacja spadła tylko dwa razy poniżej 3 proc. (w maju i w sierpniu po 2,9 proc.). A najwięcej wynosiła w lutym 2020 roku - 4,7 proc. To najwyższa wartość inflacji od 2011 roku. Z danych GUS wynika, że ceny usług wzrosły sześciokrotnie względem cen towarów. I wylicza konkretne zmiany cen:

  • żywność i napoje bezalkoholowe 0,8 proc.,
  • alkohol i wyroby tytoniowe 4,3 proc. (wyższa akcyza),
  • wyposażenie domu 1,9 proc,
  • użytkowanie mieszkania 7,5 proc.,
  • edukacja 5,7 proc.,
  • restauracje i hotele 5,7 proc.,
  • zdrowie 5,1 proc.,
  • łączność 4,4 proc.,
  • rekreacja i kultura 2,9 proc.

Zmniejszyły się tylko ceny odzieży i obuwia – spadły o nieco ponad 4 proc. – oraz transportu – spadek o 5,7 proc.

TO TAKŻE CIĘ ZAINTERESUJE: Program 500 plus. Od przyszłego roku zmiany w programie. Co z waloryzacją?

500 plus. Na co rodzice przeznaczają pieniądze?

Nikogo nie powinno dziwić, że rodzice burzą się, że świadczenie przez pięć lat nie podlegało podwyżce. Zapytani o to, na co przeznaczają pieniądze ze świadczenia, przyznają: 

Wszystkie pieniądze wydawane są na lekarzy i leki, bo oczywiście na kasę chorych nie można dostać się od razu, np. jak dziecko ma zapalenie zatok i trzeba iść do laryngologa. Trzeba iść prywatnie. Plus do tego leki...
Na prywatną opiekę stomatologiczną. Na NFZ nawet przed pandemią nie było szans, a teraz to graniczy z cudem, na badania profilaktyczne dzieci typu USG brzuszka, ortopeda, okulista.
Dla mamy trojga dzieci to zawsze dodatkowy pieniądz. Dzieci mają komputery do zdalnego nauczania, kolonie, obozy i zajęcia dodatkowe.
Nasze 500 plus przeznaczamy na zajęcia dodatkowe dla dzieci: basen, lekcje gry na gitarze, angielski.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Rodzice zdradzili, na co wydają 500 plus: Odkładam dzieciom na konto, ale uważam, że państwa nie stać na to świadczenie

Więcej o: