500 plus na wakacje. Rodzice zapłacą bonem turystycznym za więcej usług

Bon turystyczny przez wielu nazywany świadczeniem "500 plus na wakacje" nie był wykorzystywany tak często, jak zakładano. Teraz przepisy uległy zmianie i można nim obejść pewne obostrzenia.

Przypominamy, że bon turystyczny, potocznie nazywany świadczeniem "500 plus" jest wydawany w postaci kodu o wartości 500 zł, którym można zapłacić za wakacje. Pieniądze przysługują rodzicom, w tym także tym, którzy pracują za granicą i pobierają zasiłki o kwocie nie wyższej niż 500 zł, posiadającym przynajmniej jedynie jedno dziecko.

500 plus na wakacje

Należy zaznaczyć, że bon turystyczny przyznawany jest niezależnie od dochodu. Jest też wolny od podatku. Jego wprowadzenia miało na celu zdobycie wyborców przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku i wsparcie branży turystycznej, która w związku z epidemią koronawirusa i wprowadzeniem lockdownu poniosła duże straty. Niestety, z powodu obostrzeń, takich jak zamknięcie hoteli, korzystanie z bonu stało się niemożliwe i nie zużyto go w takich liczbach, jak zakładał rząd.

Chcąc wesprzeć branżę turystyczną w 2021 roku prezydent Andrzej Duda 25 stycznia podpisał ustawę, która zmienia zasady wykorzystywania bonu. Zabieg ten ma ułatwić Polakom korzystanie ze świadczenia. Bonem będzie można zapłacić nawet za krótkie, jednodniowe wycieczki. Warunkiem jest to, aby atrakcje na danej wycieczce były przynajmniej dwiema usługami, takimi jak np. transport czy zwiedzanie konkretnego miejsca z przewodnikiem.

Ile wynosi ulga na dziecko?Ile wynosi ulga na dziecko? Niektórzy rodzice mogą liczyć na 4 tys. złotych

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zwrócił uwagę na fakt, że ta zmiana przyniesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zostanie poszerzono grono przedsiębiorców, którzy będą mogli wziąć udział w programie, po drugie, na tej zmianie skorzystają dzieci, bo bonem będzie można zapłacić za wycieczki szkolne.

Szkoły czy organizacje społeczne często organizują zwiedzanie miast, wyjazdy do atrakcji turystycznych (skanseny, muzea, parki wodne) lub na łono natury, których program zamyka się w jednym dniu, bez potrzeby noclegu

- mówił.

Aby otrzymać bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić za pomocą niektórych systemów bankowości internetowej, Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Bon aktywuje się automatycznie, po potwierdzeniu i aktualizowaniu wpisanych danych.

PIT 2021. Nawet 1500 zł ulgi na internet dla każdegoPIT za rok 2020. Nawet 1520 zł ulgi na internet dla każdego

Zobacz wideo Czy w lutym zostaną zniesione kolejne obostrzenia? "Jeśli sytuacja się pogorszy, będziemy musieli wrócić do poprzednich regulacji"
Więcej o: