Środa Popielcowa 2021. Kiedy wypada i czy jest to dzień wolny od pracy?

Środa Popielcowa 2021 coraz bliżej. Przypominamy, kiedy dokładnie wypada to święto i kto powinien obowiązkowo przestrzegać Wielkiego Postu.

Środa Popielcowa nazywana również Popielcem, rozpoczyna okres pokuty, którym jest Wielki Post. Jest to zawsze siódma środa przed Wielkanocą, którą zwykle obchodzimy pomiędzy 5 lutym a 10 marca. W tym okresie katolicy przygotowują się najważniejszych świąt - Świąt Wielkanocnych. W środę katolików obowiązuje post ścisły jakościowy oraz post ilościowy. Wyjaśniamy, na czym polegają. 

Środa popielcowa 2021 - Wielki Post

Post ścisły jakościowy to wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, z kolei post ilościowy zakłada, że należy ograniczyć się do trzech posiłków w ciągu dnia, w tym jednego do syta. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy katolik musi przestrzegać Wielkiego Postu, dotyczy on jedynie osób pomiędzy 18. a 60 rokiem życia. Młodzież powyżej 14. roku życia może powstrzymać się wówczas od jedzenia pokarmów mięsnych. 

Popielec - kiedy wypada Środa Popielcowa

Wiadomo, że Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, wypadającym 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W tym roku będziemy ją obchodzić 17 lutego. Popielec nie jest na liście świąt zakazanych, co oznacza, ze katolicy nie muszą tego dnia obowiązkowo uczestniczyć we Mszy Świętej. Środa Popielcowa nie jest też dniem wolnym od pracy.

Zgodnie z tradycją, najważniejszym zwyczajem praktykowanym wówczas w kościele jest posypywanie głowy popiołem. Następuje ono po homilii i stanowi akt pokuty. Posypujący głowy wiernych ksiądz mówi "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W kościele pierwszych wieków biskup na początku Wielkiego Postu posypywał popiołem głowy osób czyniących pokutę. Z czasem dołączyli do nich także inni chrześcijanie, a zwyczaj ten do liturgii zaadoptowano w VII wieku. Przyjęcie popiołu symbolizuje gotować do zerwania z grzechem, nawrócenie i chęć walki z własnymi słabościami. Zgodnie z tradycją żydowsko-chrześcijańską popiół oznacza też ułomność życia ludzkiego, śmiertelność oraz żałobę, lecz w związku z Jezusem jest on znakiem zmartwychwstania i odrodzenia.

Zobacz wideo Kiedy zostaną zaszczepieni nauczyciele powyżej 60. roku życia?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.