Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury? Kto może wystąpić o dodatek do emerytury?

Urlop wychowawczy to jeden z przywilejów pracujących rodziców. Jest dostępny zarówno dla matki, jak i ojca, jeżeli oboje pracują. Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury? Kto może wystąpić o dodatek do emerytury?

Urlop wychowawczy jest jednym z przywilejów pracowników posiadających dzieci, ale dotyczy to  zatrudnionych na umowie o pracę. Ubiegać o niego mogą się osoby, które posiadają co najmniej półroczny staż pracy. Trzeba tu zaznaczyć, że nie chodzi o sześć miesięcy zatrudnienia u danego pracodawcy, tylko ogółem o posiadanie takowego stażu na umowie o pracę, u wszystkich dotychczasowych pracodawców. 

Ile trwa urlop wychowawczy? Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, przy czym mogą one zostać spożytkowane w proporcji 35+1 lub innej. Chodzi tu o to, że urlop ten przysługuje obojgu rodzicom. Jeżeli podejmą oni decyzję, że tylko jedno z nich wykorzysta urlop wychowawczy, wówczas może ono liczyć na 35 miesięcy urlopu, a miesiąc przewidziany dla drugiego rodzica przepada. Urlop można dzielić także w dowolnych innych proporcjach - ważne, aby każdy rodzic miał szansę skorzystania z niego.

Czas na wykorzystanie urlopu wychowawczego rodzice mają do końca roku kalendarzowego, w którym ich dziecko ukończy szósty rok życia. Nieco inaczej jest w przypadku dziecka niepełnosprawnego - czas ten zostaje wydłużony do 18. roku życia. 

Czy urlop wychowawczy jest płatny?

Urlop wychowawczy jako jedyny z wymienionych urlopów jest niepłatny. W okresie korzystania z urlopu wychowawczego pracownik ma jednak opłacane składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe oraz zdrowotne z budżetu państwa. W momencie, gdy pracownik zdecyduje się podjąć pracę w trakcie urlopu wychowawczego, wówczas jego wynagrodzenie zostaje w pełni oskładkowane.

 Wyjątkiem jest osoba na urlopie wychowawczym pobierająca zasiłek rodzinny. Dla takiej osoby, która pobiera zasiłek rodzinny, przewidziano wsparcie pieniężne w postaci dodatku do zasiłku rodzinnego: Dodatek do zasiłku rodzinnego za czas urlopu wychowawczego 2020/2021. Dodatkowo jeśli jest to samotna matka, może liczyć na dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka. Należy pamiętać o tym, że zasiłek rodzinny przysługuje tylko przy spełnieniu warunku niskich dochodów na członka rodziny. Obecnie kryterium dochodowe wynosi 674 zł.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Według art. 186 ust. 5 Kodeksu pracy "okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze". W rezultacie - dopiero po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownikowi wliczany jest ten okres do stażu pracy, na podstawie którego później liczona jest emerytura. 

Pracodawcy, którego pracownicy przebywa na urlopie wychowawczym, ma obowiązek składania za niego dokumentów rozliczeniowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). 

Dla osób, które przebywają na urlopach wychowawczych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe stanowi kwota 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jednocześnie podstawa ta nie może być wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy i nie może być niższa niż 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci. Kto może o niego wystąpić?

Przeciętne emerytury w Polsce, które pobierają kobiety, wynoszą około 2235 złotych. Niestety bywają one jeszcze niższe - wynoszą często jedynie 1100 zł. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatku do emerytury z tytułu wychowania dzieci. Przysługuje on każdemu, kto skończył sześćdziesiąty rok życia. 

Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci oraz nowe przepisy obowiązują wszystkich, którzy mają naliczane emerytury wedle nowych zasad. Emerytury w świetle prawa przysługuje z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Zobacz szczegóły: Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci. Kto może o niego wystąpić?

Zobacz wideo Urlopy dla rodziców - co oferuje państwo?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.