Wniosek o urlop wypoczynkowy. Wyjątkowe ulgi dla ozdrowieńców

Wniosek o urlop wypoczynkowy przez wielu z nas jest wysyłany już na początku roku. Okazuje się, że w czasie pandemii niektórym będą przysługiwały dodatkowe dni wolnego. Wyjaśniamy, na jakich zasadach.

Wiele osób lub planować dłuższe wolne z dużym wyprzedzeniem, dlatego wniosek o urlop wypoczynkowy wysyła już na początku roku. Przypominamy, że płatny urlop wypoczynkowy jest zagwarantowany w kodeksie pracy i w zależności od stażu pracy danego pracownika wynosi od 20 do 26 dni.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Wiadomo, że prawo do urlopu jest niezbywalne, nie można się go zrzec, ani przekazać swojego urlop innej osobie. Planując urlop wypoczynkowy, warto wziąć pod uwagę dni ustawowo wolne od pracy i połączyć je tak, aby przedłużyć odpoczynek. W tym celu należy zapoznać się z kalendarzem świąt oraz dni wolnych od pracy w 2021 roku.

Nie ulega wątpliwości, że 2020 rok pokrzyżował ludziom na całym świecie plany wakacyjne. Z powodu zagrożenia epidemicznego musieliśmy zrezygnować z dalekich, egzotycznych podróży. Niektórzy przekładali zaplanowane dni wolnego, licząc, że z końcem roku sytuacja w Polsce i na świecie ulegnie zmianie, ale tak się nie stało. Osobom, które nie wykorzystały więc przysługującego im urlopu w ubiegłym roku, przysługuję wynagrodzenie za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent to przewidziana przez Kodeks pracy możliwość rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Stanowi równowartość niewykorzystanego prawa do wypoczynku określoną w formie wypłaty pieniężnej (w sytuacji, gdy pracownik chce rozwiązać umowę o pracę) lub w naturze, w postaci dodatkowych dni urlopu, które nie zostały poprzednio wykorzystane i przejdą na kolejny rok.

Według Państwowej Inspekcji Pracy z 24 września 2008 roku ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dacie rozwiązania umowy o pracę.

Dwa dodatkowe dni wolne - komu przysługują?

W czasie pandemii na dwa dodatkowe dni urlopu mogą liczyć osoby, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. Zwolnienie od pracy przysługuje jednak dokładnie w dniu, w którym krwiodawca oddał krew lub jej składniki, w tym osocze (w przypadku ozdrowieńców) oraz dnia następnego. Do dodatkowego urlopu uprawni zaświadczenie wydane przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Zobacz wideo Różna skuteczność szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca? Dworczyk odpowiada
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.