Ulga na dzieci to jedno z najczęściej występujących odliczeń podatkowych w PIT. W 2021 roku ulgę na dziecko można odliczyć w zeznaniu podatkowym 2020. Jeśli zrobimy to dokładnie i uwzględnimy wszystkie ulgi, możemy otrzymać nawet czterocyfrowy zwrot podatku. Co zrobić, żeby dostać ulgę na dziecko? Komu przysługuje ulga na dziecko i na jakich zasadach?
Ulga na dzieci 2021, tak jak w ubiegłych latach przysługuje każdemu, kto wychowuje dziecko, które nie ukończyło jeszcze 18 lat: rodzicom, opiekunom i rodzicom zastępczym. Ulga na dziecko przyznawana jest również opiekunom niepełnosprawnego dziecka, które, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Podsumowując, ulgę można otrzymać:
Z ulgi na dziecko nie mogą skorzystać ci, którzy rozliczają się z fiskusem w formie podatku liniowego, ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej. Również ci, którzy płacą alimenty i sporadycznie widują dziecko, nie mają tego przywileju.
Rodzice jednego dziecka, którzy są małżeństwem, nie mogą rocznie zarabiać więcej niż 112 tys. Jeśli natomiast wychowujesz jedynaka samotnie, również nie możesz przekroczyć progu 112 tys. Natomiast jeśli masz dziecko i nie jesteś w związku małżeńskim z drugim rodzicem dziecka, twój dochód nie może być wyższy niż 56 tysięcy. W najlepszej sytuacji są rodzice z rodzin wielodzietnych: w tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń dochodowych.
Wysokość ulgi na dziecko jest zależna od liczby wychowywanych dzieci, a także ich zarobków. Jeżeli dziecko nie ukończyło 18. roku życia, jego dochód nie ma znaczenia dla ograniczenia ulgi zarówno jeżeli jest symboliczny, jak i wysoki.
Przypominamy, że organy kontroli skarbowej mogą czasami zażądać od rodziców i opiekunów okazania niezbędnych dokumentów do ustalenia prawa do ulgi na dziecko m.in.: odpisów aktu urodzenia dziecka, dokumentów potwierdzających prawo do opieki nad dzieckiem, zaświadczenie dziecka pełnoletniego o uczęszczaniu do szkoły czy od rodziny zastępczej umowę zawartą ze starostwem.