Ojciec trojaczków wystąpił o wyrównanie 500 plus za okres ciąży. "Wniosek jest pokłosiem tego, co się dzieje w kraju"

Robert Górski jest lekarzem i radnym z Zielonej Góry, a od 17 grudnia 2016 roku także ojcem trojaczków. Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego mężczyzna złożył wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus za okres ciąży. W przypadku ojca trojaczków kwota ta wynosi co najmniej 9 tys. zł.

27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 roku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji i jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. W konsekwencji tego kilka dni później, we wtorek 2 lutego Robert Górski złożył w urzędzie miasta wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Przez ten Sejm żadna ustawa pomagająca kobiecie nie przejdzie

W treści pisma ojciec trojaczków wyjaśnił, że w związku z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, z którego wynika, że zarodek jest dzieckiem poczętym, prosi o wyrównanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Trojaczki zostały poczęte 30 maja 2016 roku a urodzone 17 grudnia 2016 roku. Kwota świadczenia za 6 miesięcy ciąży wynosiłaby więc 9 tys. złotych. Jako że dzieci urodziły się w grudniu, rodzice otrzymali 500 plus za ten miesiąc. 

Ojciec z Zielonej Góry domaga się wyrównania 500 plus za okres ciąży

W rozmowie z portalem Interia.pl mężczyzna przyznał, że "ten wniosek jest pokłosiem tego, co się dzieje w naszym kraju", czyli publikacji wyroku TK.

Tam są ciekawe stwierdzenia, m.in. takie, że od momentu poczęcia zarodek jest już dzieckiem. Skoro tak, to w moim przekonaniu pieniądze z programu 500+ należą się im też za okres ciąży

- mówił.

Górski przyznał także, że jako lekarz i ojciec zauważa klęskę polityki prorodzinnej w Polsce. Według niego rząd nie interesuje się tym, co będzie z dziećmi, które przyjdą na świat. Mężczyzna zwrócił uwagę na to, że zlikwidowano program leczenia niepłodności i na ostatnią chwilę po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego przygotowuje się ustawę o hospicjach perinatalnych.

Z pewnością będzie bublem prawnym podobnym do rozporządzeń koronawirusowych i stworzonego w pośpiechu systemu szczepień przeciwko COVID-19

- stwierdził.

Tego samego dnia wniosek w Gdyni złożył również poseł Lewicy Marek Rutka, a treść pisma udostępnił na swoim profilu na Facebooku. Rutka przyznał, że pracownicy urzędu na początku byli rozbawieni jego podaniem, ale ostatecznie nie mogli zaprzeczyć jego argumentom.

Więcej o:
Copyright © Agora SA