Ojciec trojaczków wystąpił o wyrównanie 500 plus za okres ciąży. "Wniosek jest pokłosiem tego, co się dzieje w kraju"

Robert Górski jest lekarzem i radnym z Zielonej Góry, a od 17 grudnia 2016 roku także ojcem trojaczków. Po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego mężczyzna złożył wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus za okres ciąży. W przypadku ojca trojaczków kwota ta wynosi co najmniej 9 tys. zł.

27 stycznia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku z października 2020 roku ws. przepisów o dopuszczalności aborcji i jeszcze tego samego dnia późnym wieczorem orzeczenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. W konsekwencji tego kilka dni później, we wtorek 2 lutego Robert Górski złożył w urzędzie miasta wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus.

Zobacz wideo Kidawa-Błońska: Przez ten Sejm żadna ustawa pomagająca kobiecie nie przejdzie

W treści pisma ojciec trojaczków wyjaśnił, że w związku z publikacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020, z którego wynika, że zarodek jest dzieckiem poczętym, prosi o wyrównanie świadczenia z programu "Rodzina 500+". Trojaczki zostały poczęte 30 maja 2016 roku a urodzone 17 grudnia 2016 roku. Kwota świadczenia za 6 miesięcy ciąży wynosiłaby więc 9 tys. złotych. Jako że dzieci urodziły się w grudniu, rodzice otrzymali 500 plus za ten miesiąc. 

Ojciec z Zielonej Góry domaga się wyrównania 500 plus za okres ciąży

W rozmowie z portalem Interia.pl mężczyzna przyznał, że "ten wniosek jest pokłosiem tego, co się dzieje w naszym kraju", czyli publikacji wyroku TK.

Strajk Kobiet w Krakowie, 27 stycznia 2021.Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok. Późnym wieczorem został opublikowany w Dzienniku Ustaw

Tam są ciekawe stwierdzenia, m.in. takie, że od momentu poczęcia zarodek jest już dzieckiem. Skoro tak, to w moim przekonaniu pieniądze z programu 500+ należą się im też za okres ciąży

- mówił.

Górski przyznał także, że jako lekarz i ojciec zauważa klęskę polityki prorodzinnej w Polsce. Według niego rząd nie interesuje się tym, co będzie z dziećmi, które przyjdą na świat. Mężczyzna zwrócił uwagę na to, że zlikwidowano program leczenia niepłodności i na ostatnią chwilę po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego przygotowuje się ustawę o hospicjach perinatalnych.

Z pewnością będzie bublem prawnym podobnym do rozporządzeń koronawirusowych i stworzonego w pośpiechu systemu szczepień przeciwko COVID-19

- stwierdził.

Tego samego dnia wniosek w Gdyni złożył również poseł Lewicy Marek Rutka, a treść pisma udostępnił na swoim profilu na Facebooku. Rutka przyznał, że pracownicy urzędu na początku byli rozbawieni jego podaniem, ale ostatecznie nie mogli zaprzeczyć jego argumentom.

Ola Matczak ze swoim synem Wojtusiem.Mama ciężko chorego chłopca: Żyję w kraju, w którym musimy oddać pół zasiłku jeśli dziecko umrze do pięknastego

Więcej o: