Kiedy jest Środa Popielcowa? Tego dnia rozpoczyna się Wielki Post. Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Kiedy jest Środa Popielcowa? To święto ruchome, więc każdego roku wypada innego dnia. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Od Środy Popielcowej obowiązuje Wielki Post. Przypominamy, kiedy jest Środa Popielcowa 2021.

Środa Popielcowa nazywana także Popielcem to dzień, w którym katolików obowiązuje ścisły post. Kiedy wypada w 2021 roku Środa Popielcowa? 

Kiedy jest Środa Popielcowa 2021?

Środa Popielcowa rozpoczyna okres pokuty, jakim jest Wielki Post. Ten czas ma przygotować katolików do obchodów najważniejszych świąt - Świąt Wielkanocnych. Wśród najważniejszych zasad Środy Popielcowej wymienia się ścisły post. Czy wszyscy muszą przestrzegać postu?  Nie. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny. Dzieci powyżej 14. roku życia powinny zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pozostałe osoby są zwolnione ze ścisłego postu, jednak w miarę możliwości powinny uszanować tradycję.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Popielec jest świętem ruchomym, które zawsze przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post (40 dni liczy się bez niedziel). Środa Popielcowa przypada między 4 lutego a 10 marca. W 2021 roku Środa Popielcowa przypada więc 17 lutego.

Środa Popielcowa - trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa nie jest na liście świąt nakazanych. Dlatego katolicy nie muszą brać udziału w Mszy Świętej. Środa Popielcowa nie jest też dniem wolnym od pracy. Jeśli jednak wybierzemy się do kościoła – do czego zachęcają księża – czeka na nas wiele obrzędów. Najważniejszym jest posypanie głowy popiołem. Następuje ono po homilii i jest formą aktu pokuty. Ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem i mówi: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Środa Popielcowa 2021. Msza święta w pandemii

W związku z pandemią w kościołach nadal obowiązuje limit dla osób. Podczas mszy lub innego obrzędu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku. Do tego limitu nie włącza się osób sprawujących posługę.

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?
Więcej o: