Urlop wypoczynkowy 2021. Wynagrodzenie za niewykorzystany urlop

Urlop wypoczynkowy w 2020 nie został wykorzystany przez wszystkich. Wiele osób odkładało go, licząc na zniesienie obostrzeń i szansę na dalszy wyjazd. Co w sytuacji gdy urlop został zaplanowany do końca roku? Wyjaśniamy, jakie wynagrodzenie przysługuje pracownikom.

Rok 2020 był szczególny dla wszystkich. Osoby, które wcześniej planowały dalsze, egzotyczne podróże, często musiały zrezygnować ze swoim planów z powodu epidemii koronawirusa. Niektórzy odkładali zaplanowane wolne, licząc, że z końcem roku sytuacja epidemiczna w Polsce i na świecie ulegnie zmianie. Niestety, tak się nie stało, a niektórzy pozostali z niewykorzystanymi dniami wolnego.

Urlop wypoczynkowy 2021 - wynagrodzenie za niewykorzystany urlop

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy to przewidziana przez Kodeks pracy możliwość rozliczenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Ekwiwalent stanowi równowartość niewykorzystanego prawa do wypoczynku określoną w formie wypłaty pieniężnej. 

W przypadku niewykorzystania należnego urlopu w danym roku kalendarzowym pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu. Ma to miejsca zarówno w sytuacjach, gdy pracownik nie wykorzysta go, jak i gdy pracodawca nie udzielił pracownikowi urlopu. Trzeba jednak zaznaczyć, że niedopuszczalne jest wypłacenie pracownikowi ekwiwalentu w trakcie trwania stosunku pracy, gdyż wtedy należy udzielić urlopu w naturze, czyli przyznać odpowiednio dodatkowe dni wolne, które nie zostały wykorzystane w poprzednim roku. Zastąpienie go ekwiwalentem pieniężnym jest możliwe tylko i wyłącznie w przypadku rozwiązania umowy.

Według Państwowej Inspekcji Pracy z 24 września 2008 roku ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powinien być wypłacony w dacie rozwiązania umowy o pracę.

Urlop 2021 - komu przysługują dwa dodatkowe dni wolnego?

W czasie epidemii koronawirusa z dwóch dodatkowych dni urlopu mogą skorzystać osoby, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po przebytej chorobie COVID-19. Zwolnienie z pracy przysługuje w dniu, w którym krwiodawca oddał krew lub jej składniki oraz w następnym. Z takiego urlopu można skorzystać dzięki świadczeniu wydanemu przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

Zobacz wideo Bodnar: Moim zdaniem Polska łamie prawa człowieka ws. aborcji
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.