Kiedy zniosą obostrzenia? "Chcemy zacząć pokazywać szereg nowych rozwiązań"

Kiedy zniosą obostrzenia? Na decyzję w sprawie poluzowania restrykcji czeka wiele osób. Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że informacji ws. zniesienia obostrzeń możemy spodziewać się jeszcze w tym tygodniu. Zatem bardzo prawdopodobne, że konferencja premiera odbędzie się jutro, a my dowiemy się wówczas kiedy rządzący zniosą obostrzenia.

Kiedy zniosą obostrzenia? To pytanie jest zadawane odkąd zamknięto hotele i restauracje. Polaków interesuje szczególnie to, kiedy otwarcie restauracji i hoteli. Michał Dworczyk, szef KPRM, był pytany w Programie 1 Polskiego Radia, czy można spodziewać się wkrótce zniesienia obostrzeń.

Na pewno w tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki przedstawi dalsze działania w tej sprawie

- odparł.

Kiedy zniosą obostrzenia? Konferencja premiera w tym tygodniu

Michał Dworczyk wypowiedział się w kwestii planów otwarcia restauracji i hoteli od 15 lutego. Powiedział, że decyzje w sprawie zniesienia obostrzeń jeszcze nie zapadły, ale wkrótce pojawią się jakieś informacje na ten temat. 

Proszę jeszcze o kilkadziesiąt godzin cierpliwości i wtedy precyzyjny komunikat w tej sprawie przedstawi premier Mateusz Morawiecki

- odpowiedział. Szef KPRM przyznał, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa w Polsce jest coraz lepsza, liczba zachorowań na COVID-19 maleje. Jednak należy pamiętać o tym, że pandemia wciąż utrzymuje się w całej Europie.

Mamy też ten wymiar społeczny i gospodarczy, które są szalenie istotne. Natomiast tutaj wszystkie racje trzeba wyważyć i dopiero później podjąć decyzję

- podkreśli Dworczyk. Konferencja premiera miałaby się odbyć według Dworczyka jeszcze w tym tygodniu. "Jeżeli mówimy o tym tygodniu, to został właściwie tylko piątek" - doprecyzował. Zatem konferencji premiera i informacji o tym, kiedy zniosą obostrzenia możemy spodziewać się jutro (5 lutego).

Kiedy zniosą obostrzenia? Nowe rozwiązania dot. życia społecznego i gospodarczego

"Chcemy zacząć pokazywać szereg nowych rozwiązań dotyczących życia społecznego, gospodarczego już w drugiej połowie lutego i później przedstawiać szereg rozwiązań, które będą pomagały w budowie polskiej gospodarki i w ogóle polskiej rzeczywistości po pandemii" - zapowiedział Dworczyk w Programie 1 Polskiego Radia.

Szef KPRM zapewnił również, że rząd zabezpieczył środki finansowe na realizację planowanych programów. - Mamy środki zabezpieczone nie tylko ze środków unijnych, ale również ze środków własnych i tak naprawdę patrząc na to, co dzieje się w Polsce i Europie, taki impuls gospodarczy, finansowy jest po prostu niezbędny - dodał Dworczyk.

Zobacz też: Wesela 2021. Jakie są obostrzenia? "Dla mikroprzedsiębiorców to gwóźdź do trumny"

Kiedy zniosą obostrzenia? Co z powrotem do szkół? Najpierw badania przesiewowe nauczycieli

W poniedziałek 1 lutego odbyła się konferencja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka. Poruszono na niej kwestie powrotu do szkół starszych dzieci. Szef resortu zaznaczył, dla których uczniów edukacja stacjonarna jest sprawą priorytetową.

Minister zdrowia zastrzegł, że nim on nastąpi, konieczne będą badania przesiewowe nauczycieli, aby oszacować skalę zagrożenia epidemicznego w placówkach. Testy mają zostać wykonane do niedzieli 14 lutego. Zobacz: Kiedy dzieci wracają do szkoły? "Najpierw uczniowie przygotowujący się do egzaminów".

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"
Więcej o: