Zasiłek pielęgnacyjny to świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z powodu niepełnosprawności lub starszego wieku na częściowe pokrycie wydatków związanych z ich pielęgnacją.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
Należy zaznaczyć, że zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom uprawnionym do dodatku pielęgnacyjnego oraz osobom przebywającym w instytucji, która zapewnia nieodpłatnie codzienne utrzymanie. O świadczenie nie mogą ubiegać się Polacy, którzy obierają inne świadczenia za granicą, chyba że specjalne przepisy lub umowy międzynarodowe w tym wypadku mówią inaczej.
Wnioski o wszystkie zasiłki rodzinne, w tym również wniosek o zasiłki pielęgnacyjne można składać od 1 lipca 2020 przez internet oraz od 1 sierpnia 2020 w formie tradycyjnej. Można to zrobić za pośrednictwem portalu Emp@tia i ePUAP, albo osobiście, w urzędzie miasta lub gminy.
Formularz wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjne znajduje się na oficjalnej stronie gov. Do wniosku należy dołączyć:
Dokumenty te nie są wymagane w przypadku osób ubiegających się o świadczenie, które skończyły 75 lat. Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest co miesiąc, po wydaniu decyzji o jego przyznaniu. Harmonogram wypłaty ustala podmiot realizujący świadczenia.
Zasiłek pielęgnacyjny, który jest wypłacany osobom powyżej 75 lat, prawdopodobnie wzrośnie z 229,91 zł do 238,73 zł. Kwota może się zmienić, jeżeli zostanie przyjęty inny wskaźnik waloryzacji. Będzie on ustalony w lutym 2021 roku, gdy GUS poda wartość inflacji w całym 2020 roku.