Bliźnięta mają różnych ojców. Niezwykłe narodziny w Kolumbii

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Kolumbii udokumentowali przypadek narodzin bliźniąt, które mają różnych ojców. Do tego niezwykłego odkrycia doszło podczas przeprowadzeniu testu na ojcostwo, którego domagał się mąż kobiety.

Zespół ekspertów ds. genetyki z Narodowego Uniwersytetu w Kolumbii wykazał, że kobieta urodziła bliźnięta mające różnych ojców. Testy zostały przeprowadzone na prośbę męża kobiety. Mężczyzna wątpił w to, że jest biologicznym ojcem dzieci. Okazało się, że spłodził tylko jedno z nich.

Zobacz wideo Biejat: Nie ma innego wyjścia niż liberalizacja aborcji

Dyrektor zespołu ekspertów William Usaquén wyznał, że w całym kraju wykonuje się średnio 11 000 testów na ojcostwo rocznie. 

Chociaż jest to prosta procedura, to ma bardzo duży ładunek emocjonalny ze względu na rodzaj implikacji społecznych i kulturowych. Opinie o ojcostwie ujawniają szereg uprzedzeń wciąż ukrytych w kolumbijskim społeczeństwie, dotyczących na przykład kwestii takich jak macierzyństwo czy seksualność

- mówił. 

Zaszła w ciążę, będąc w ciążyZaszła w ciążę, będąc w ciąży. Wkrótce na świat przyjdą trojaczki

Bliźnięta z Kolumbii mają różnych ojców

Ekspertka, która nadzorowała badanie, Lilian Andrea Casas, wyjaśniła, że przypadek ten jest przejawem zjawiska nadpłodnienia, czyli superfekundacji.

Zrealizowaliśmy badanie zgodnie z procedurą (…). Wykazało ono, że tylko jedno z bliźniąt to dziecko biologiczne mężczyzny domagającego się testu na ojcostwo

- poinformowała na łamach hiszpańskiej gazety “El Espectador" dr Lilian Andrea Casas.

Jak wyjaśniła, do nadpłodnienia dochodzi gdy, zapłodnione zostają różne komórki jajowe z jednego cyklu owulacyjnego poprzez plemniki pochodzące z odrębnych aktów płciowych odbytych w krótkim czasie. Ekspertka dodała również, że zgodnie z międzynarodowymi statystykami zjawisko superfekundacji zdarza się raz na 39 tys. przypadków bliźniąt dwujajowych. W Kolumbii to pierwszy taki przypadek. 

Bliźnięta z niemal identycznym DNA urodziły się w 2014 rokuBliźnięta z prawie identycznym DNA - jednojajowe, ale różnej płci. Drugi taki przypadek

Więcej o: