Środa Popielcowa. Kiedy wypada w tym roku? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym. To ważne święto, bo to właśnie od Środy Popielcowej rozpoczyna się Wielki Post. Środa Popielcowa jest także nazywana Popielecem. W tym dniu katolików obowiązuje ścisły post. Kiedy wypada w 2021 roku Środa Popielcowa? Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Kiedy wypada Środa Popielcowa?

Środa Popielcowa rozpoczyna okres pokuty, jakim jest Wielki Post. Ten czas ma przygotować katolików do obchodów najważniejszych świąt – Świąt Wielkanocnych.

Wśród najważniejszych zasad Środy Popielcowej wymienia się ścisły post. Nie wszyscy jednak muszą pościć. Osoby między 18. a 60. rokiem życia powinny. Dzieci powyżej 14. roku życia powinny zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pozostałe osoby są zwolnione ze ścisłego postu, jednak w miarę możliwości powinny uszanować tradycję.

Kiedy wypada Środa Popielcowa? Popielec jest świętem ruchomym, które zawsze przypada na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. To właśnie Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy Wielki Post (40 dni liczy się bez niedziel). Środa Popielcowa przypada między 4 lutego a 10 marca. W 2021 roku Środa Popielcowa przypada więc 17 lutego.

Zobacz wideo Wielkanocne ozdoby, które możesz zrobić w domu

Środa Popielcowa - trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa nie widnieje na liście świąt nakazanych. Tego dnia więc udział katolików w mszy świętej nie jest obowiązkowy. Środa Popielcowa nie jest też dniem wolnym od pracy. Jeśli jednak wybierzemy się do kościoła – do czego zachęcają księża – czeka na nas wiele obrzędów. Najważniejszym jest posypanie głowy popiołem. Następuje ono po homilii i jest formą aktu pokuty. Ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem i mówi: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" lub "Prochem jesteś i w proch się obrócisz".

Środa Popielcowa. Limit wiernych w kościołach

Przypomnijmy, w kościołach nadal obowiązuje limit dla osób. Podczas mszy lub innego obrzędu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni budynku. Do tego limitu nie włącza się osób sprawujących posługę.

Więcej o: