Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister Czarnek odpowiada i przedstawia nowe zasady. "Z tym musimy walczyć"

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Minister edukacji Przemysław Czarnek w środę rano był gościem TVP Info i podzielił się najnowszymi ustaleniami ws. powrotu dzieci do szkół. Oznajmił m.in. walkę z plagą zwolnień lekarskich.

Pytanie, kiedy uczniowie wrócą do szkół, towarzyszy nam od kilku miesięcy. Niecierpliwość wzrosła, kiedy do placówek powrócili uczniowie klas 1-3. Chociaż konkretnej daty powrotu starszych dzieci do szkół jeszcze nie wyznaczono, w niedzielę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przedstawił cztery programy, które mają pomóc dzieciom i młodzieży wrócić do szkół po pandemii.

Ich celem w założeniu MEiN jest ograniczenia wad i braków powstałych w ciągu ostatnich miesięcy z powodu nauki zdalnej. Dziś odniósł się do szczegółów powrotu dzieci do szkół w porannym programie TVP Info. 

Zobacz wideo Powrót do nauki stacjonarnej? Minister edukacji: "Śmierć jest gorsza niż negatywne skutki nauki zdalnej"

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Nowe wytyczne ministra Czarnka

Minister edukacji Przemysław Czarnek zauważył, że pandemia koronawirusa i nauka zdalna, która odbywała się przed komputerem, wzmogła problem otyłości wśród uczniów. Dlatego ministerstwo edukacji narodowej przygotowało program skoncentrowany na walce z otyłością.

Robimy program wsparcia dla dzieci, żeby walczyć z otyłością. Chcemy przeszkolić nauczycieli WF-u, by specjaliści podali sposób na najbardziej efektywne wykorzystanie tych czterech godzin zajęć tygodniowo, aby były takie zajęcia, które będą najbardziej efektywnie walczyć z otyłością i wadami postawy

- tłumaczył szef resortu edukacji i dodał:

Ruch i kultura fizyczna są dziś na wagę złota, ta plaga zwolnień lekarskich, tylko żeby dziecko się nie spociło lub nie miało gorszej oceny... Z tym musimy walczyć.

Trzeci filar to problemy ze wzrokiem, które również są w dużej mierze związane z edukacją zdalną. MEN przygotowuje program pilotażowy i ogólnopolskie badania wzroku, a ponadto planuje zająć się wsparciem niedostatków wiedzy.

Czwarty to program wsparcia niedostatków wiedzy; nauka zdalna, choćby najlepsza, nie zastąpi nauki stacjonarnej. Chcemy wprowadzić godziny dodatkowe zajęć z kluczowych przedmiotów, by nadrabiać niezrealizowany materiał

- poinformował minister Czarnek. Dodatkowe zajęcia nie będą jednak obowiązkowe. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA