Konferencja prasowa ministra zdrowia - kiedy kolejna? "Na posiedzeniu Rady Medycznej dyskutowaliśmy na temat obostrzeń"

Konferencja prasowa ministra zdrowia - kiedy kolejna? Polacy czekają na informacje dotyczące luzowania obostrzeń. Dzisiaj (2 lutego) odbyła się konferencja szefa KPRM Michała Dworczyka, który poinformował o Narodowym Programie Szczepień, a przy okazji wspomniał, że na wczorajszym posiedzeniu Rady Medycznej nie podjęto jeszcze decyzji na temat luzowania restrykcji.

Ostatnia konferencja prasowa ministra zdrowia, której tematem było luzowanie obostrzeń, odbyła się 28 stycznia. Konferencja prasowa ministra zdrowia 1 lutego dotyczyła z kolei harmonogramu szczepień. A dzisiaj 2 lutego szef KPRM mówił o Narodowym Programie Sczepień. Poinformował m.in. o tym, że w poniedziałek wieczorem Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dotyczące szczepionki firmy AstraZeneca, na podstawie których podjęta została decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 rokiem życia. "Rada zarekomendowała, żeby rozpocząć szczepienia grupy 1C, tzn. nauczycieli. W pierwszej kolejności tych, którzy już uczą klasy I-III, czy nauczycieli przedszkolnych. Do tego projektu szczepień rozpoczęliśmy od wczoraj przygotowania" - powiedział Dworczyk.

Konferencja prasowa ministra zdrowia. Kiedy dowiemy się o luzowaniu obostrzeń?

Przy okazji dzisiejszej konferencji Michałowi Dworczykowi zadano pytanie dotyczące luzowania obostrzeń, a konkretnie o to, czy hotele zostaną otwarte.

Wczoraj na posiedzeniu Rady Medycznej długo dyskutowano na temat luzowania obostrzeń. Ostateczne rozstrzygnięcia nie zapadały 

- odparł Michał Dworczyk. Zapowiedział, że w drugiej połowie tygodnia można się spodziewać informacji na temat decyzji dot. uregulowań związanych z pandemią. 

Przypominamy, że na konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z 28 stycznia dowiedzieliśmy się o zmianach w restrykcjach. Co się zmieniło w obostrzeniach od 1 lutego?

  • Otwarto sklepy w galeriach handlowych przy zachowaniu bezwzględnego reżimu sanitarnego. Klienci, wchodząc do sklepu, muszą użyć środków dezynfekujących, dbać o zachowanie dystansu. Ponadto w kasach musi być możliwy zakup maseczek. Obowiązują wciąż limity osób w sklepach: jedna osoba na 10 metrów kwadratowych w sklepach o powierzchni do 100 metrów kwadratowych; jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w większych sklepach.
  • Zniesiono godziny dla seniorów. W żadnym sklepie nie ma już godzin dla seniorów, które obowiązywały od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12.
  • Otwarto galerie sztuki i muzea, przy zachowaniu zasady maksymalnie jednej osoby na 15 metrów kwadratowych.

Zobacz też: Kiedy dzieci wracają do szkoły? "Najpierw uczniowie przygotowujący się do egzaminów"

Więcej o: