Wniosek o urlop wypoczynkowy. Dwa dodatkowe dni wolne, ale nie dla wszystkich

Wniosek o urlop wypoczynkowy - część z nas już na początku roku wysyła pracodawcom swój plan urlopowy. W czasach pandemii przysługują także dodatkowe dwa dni wolne. Jednak nie wszystkich to dotyczy. Kto poza urlopem wypoczynkowym, ma prawo do dodatkowych dwóch dni wolnych?

Płatny urlop wypoczynkowy zagwarantowany jest w kodeksie pracy. W zależności od stażu pracy pracownicy mogą liczyć na od 20 do 26 dni urlopu w ciągu roku (20 dni otrzymują osoby, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat). Prawo do urlopu jest niezbywalne i nie można się go zrzec. Jeśli chcesz zaplanować sobie dni wolne od pracy i złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, uwzględnij także dni ustawowo wolne od pracy. Szczegóły w artykule: Kalendarz dni wolnych 2021 - święta i dni wolne od pracy. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Wniosek o urlop wypoczynkowy. Będą zmiany w urlopach?

Związkowcy postulują o wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 31 dni. To rozwiązanie nie podoba się jednak pracodawcom. Jednym z argumentów, który wykazują, są skutki pandemii i borykanie się z kosztami prowadzenia działalności, podczas gdy wpływy są znacznie niższe. Nowy kodeks pracy to jedna z obietnic wyborczych PiS-u. Zobacz: Nowy kodeks pracy 2021. Urlopy będą dłuższe?

W czasie stanu zagrożenia epidemicznego bądź stanu epidemii jest jednak prawo do dwóch dodatkowych dni wolnych w ramach ulgi dla ozdrowieńców.  

Dwa dodatkowe dni wolne - komu przysługują?

Dwa dodatkowe dni wolne - dla kogo? W czasie pandemii z takiego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które oddały krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19.

Honorowemu dawcy krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, przysługują dwa dni wolne od pracy. Zwolnienie od pracy przysługuje w dniu, w którym krwiodawca oddał krew lub jej składniki w tym osocze po chorobie COVID-19, oraz w dniu następnym.Z dodatkowego urlopu będzie można skorzystać na podstawie zaświadczenia wydanego przez regionalne centrum krwiodawstwa, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

3Cup,Of,Tea,And,Chill.,Woman,Lying,On,Couch,,HoldingDni wolne od pracy 2021. Czy możemy liczyć na dłuższy wypoczynek?

Ustawą z dnia z 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.159) rządzący dokonali zmian w ustawie o publicznej służbie krwi z dnia 22 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1777).

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: