Wniosek o urlop macierzyński 2021. Jak go wypełnić?

Wniosek o urlop macierzyński to jeden z podstawowych dokumentów, które musimy wypełnić, kiedy staramy się o wolne po porodzie. Każda mama zatrudniona na umowę o pracę posiada przywilej pozostania z dzieckiem w domu przez kilka miesięcy, bez konieczności zamartwiania się o zarobki. Jak złożyć wniosek o urlop macierzyński? Jak go wypełnić? Podpowiadamy, czego potrzebujesz krok po kroku.

Wniosek o urlop macierzyński powinna wypełnić każda mama, która w momencie porodu ma ubezpieczenie zdrowotne i chciałaby skorzystać z przywileju pozostania z dzieckiem w domu przez kolejne kilka miesięcy. Zgodnie z zapisem kodeksu pracy, długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od tego, ile dzieci przyszło na świat w trakcie porodu.

Zobacz wideo Położna: Niefajne jest, gdy po wielu godzinach porodu ojca odsyła się do domu. Tu tego nie ma

Wniosek o urlop macierzyński. Jakie dokumenty są potrzebne?

Za czas urlopu pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość uzależniona jest od tego, czy zdecydujemy się na wykorzystanie zarówno urlopu macierzyńskiego, jak i rodzicielskiego. Poniżej przedstawiamy dostępne warianty:

  • pierwsza wersja zakłada, że wysokość zasiłku wynosi 100 proc. średniego wynagrodzenia przez pierwsze 26 tygodni, natomiast 60 proc. przez kolejne tygodnie.
  • jeśli kobieta od razu zdecyduje się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, które łącznie trwają rok, wówczas przez cały ten czas może pobierać zasiłek w wysokości 80 proc. średniego wynagrodzenia (chęć taką należy jednak zgłosić do pracodawcy nie później niż 21 dni od porodu).

Niezależnie od tego, którą wersję wybierzesz, musisz wypełnić wniosek o urlop macierzyński, a następnie dostarczyć go do pracodawcy. Będą ci do tego potrzebne jedynie dane twoje i twojego dziecka. Wielu pracodawców posiada gotowy wniosek, który wystarczy uzupełnić.

Ile pieniędzy na dziecko w 2021 roku?500 Plus, zasiłek macierzyński i becikowe. Zobacz, ile pieniędzy mogą dostać rodzice w 2021 roku

Wniosek o urlop macierzyński. Jaka jest długość urlopu macierzyńskiego?

Urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni. Wszystko uzależnione jest od ilości dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu:

  • 1 dziecko - 20 tygodni,
  • 2 dzieci - 31 tygodni,
  • 3 dzieci - 33 tygodnie,
  • 4 dzieci - 35 tygodni,
  • 5 i więcej dzieci - 37 tygodni

Mamy dodatkowo mogą wydłużyć czas pobytu z dzieckiem w domu, wykorzystując bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski. Wówczas, jeśli na świat przyszło jedno dziecko, zostaniemy w domu przez rok.

Wniosek o urlop macierzyński. Wzór

Jeśli twój pracodawca nie posiada gotowego formularza, wystarczy, że uzupełnisz wniosek o urlop macierzyński na podstawie poniższego wzoru:

......................................                                                                   ..........................................

imię i nazwisko pracownicy                                                                      miejscowość, data

                                                                           .....................................................................

                                                                              nazwa firmy/pracodawcy

                                              WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI

W związku z urodzeniem dziecka………………………… (imię i nazwisko dziecka) w dniu……………………. (data urodzenia), wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni - od .....................(data rozpoczęcia/ data porodu) do ............................(data zakończenia).

                                                                                                               ...............................................

                                                                                                                      podpis pracownicy

Urlop macierzyński 2021Urlop macierzyński 2021. Ile wynosi zasiłek macierzyński? Jak i do kiedy należy złożyć wniosek?

Więcej o: