Konferencja ministra zdrowia. "Kolejne kroki będą dotyczyły klas ósmych i maturalnych"

Minister Zdrowia o powrocie do szkół i luzowaniu obostrzeń. "Kolejne rozwiązania będą wprowadzane po dwóch tygodniach. Nauczyciele przejdą wkrótce kolejne testy przesiewowe" - zapewnił.

W poniedziałek 1 lutego odbyła się konferencja Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz szefa Kancelarii Premiera Rady Ministrów i pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka. Poruszono na niej kwestie sytuacji epidemicznej w Polsce i ewentualnego znoszenia obostrzeń.

Konferencja ministra zdrowia

Na konferencji prasowej Michał Dworczyk przyznał, że problemem w niedostatecznej liczbie zaszczepionych osób, nie jest nieodpowiednia organizacja ze strony rządu, ale niedostateczna liczba szczepionek.

Przykro nam, ze względu na niedogodności w programie szczepień. Zmiany w dostarczanych szczepionkach pojawiały się w ostatniej chwili i wniknęły ze strony producentów

- przyznał.

Stwierdził jednak, że w Polsce mamy już 94 proc. zaszczepionych lekarzy i 80 proc. zaszczepionych podopiecznych DPS-ów.

Cieszy nas wzrost akceptacji i zainteresowania szczepieniem przeciw Covid-19

- dodał szef KPRM zapewniając, że jest spora szansa, iż w II kwartale szczepionek będzie o wiele więcej.

Wchodzimy w kolejną fazę szczepień 

Minister Zdrowia przyznał, iż wiele się zmieniło w zakresie dostaw szczepionek, sytuacja jest dynamiczna, a na rynek, co chwila wchodzą nowi producenci.

Priorytetem jest zapewnienie płynnych dostaw szczepionek do Polski. Dojście do poziomu zaszczepienia 70 proc. populacji, zaczynając od grupy 0, by podjąć decyzję o jak najszybszym odmrażaniu gospodarki

- stwierdził Adam Niedzielski.

Dodał również, że niezwykle istotne jest to, aby szczepienia realizować w stabilnym otoczeniu i podejmować ostrożne kroki w kwestii luzowania obostrzeń. Według ministra zdrowia konserwatywne podejście rządu przyczyniło się do spadku liczby zachorowań i ustabilizowania sytuacji.

Adam Niedzielski został zapytany o luzowanie obostrzeń oraz powrót pozostałych uczniów do szkół.

Wyznaczyliśmy sobie dwutygodniowe tempo. Te rozwiązania, które podjęliśmy obowiązują do 14 lutego

- podkreślił.

Zdaniem szefa resortu, chociaż sytuacja w Polsce wygląda bardzo korzystnie na tle innych krajów europejskich, powinniśmy obserwować, co dzieje się za granicą, a jak zauważył "docierają do nas nieciekawe sygnały z Portugalii".

W drugim tygodniu lutego zostanie przeprowadzone badanie przesiewowe wśród nauczycieli. Jeśli nie zobaczymy pogorszenia sytuacji epidemicznej, a jak dotąd 1 proc. szkół, które się otworzyło, przeszło na nauczanie zdalne lub hybrydowe, będziemy analizowali te badania, porównując wskaźnik nauczycieli, którzy zostali zweryfikowaniu jako pozytywni

- mówił.

Adam Niedzielski nie ukrywał, że edukacja jest priorytetem także ze względu na kiepski psychiczny stan zdrowia dzieci, które kilku miesięcy nie miały kontaktu z rówieśnikami. Wyjaśnił, które klasy w dalszej kolejności wrócą do placówek.

Podejście jest klarowne. Jeśli chodzi o kolejność, kolejne kroki będą dotyczyły klas ósmych i maturalnych

- podsumował minister zdrowia.

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.