500 plus - nowe zasady. Pospiesz się, żeby dostać pieniądze i złóż wniosek w wyznaczonym terminie

500 plus - ruszają nowe wnioski o przyznanie świadczenia. Można je składać już od poniedziałku 1 lutego. Wyjaśniamy, na jakich zasadach i jakich terminów należy pilnować.

Przypominamy, że od 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w przyznawaniu pieniędzy w ramach programu Rodzina 500 plus. Środki będzie można otrzymać od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego. 

500 plus - nowe zasady

Rodzice chcący uzyskać prawo do świadczenia od 1 czerwca 2021 r., mogą złożyć wniosek o 500 plus drogą elektroniczną już od poniedziałku 1 lutego. Należy tego dokonać za pośrednictwem portalu Emp@tia, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS. Osoby, które chcą złożyć wnioski drogą tradycyjną (za pośrednictwem poczty lub osobiście w urzędzie), mogą to zrobić czwartku 1 kwietnia.

Należy zaznaczyć, że złożenie kompletnego i poprawnie wypełnionego wniosku do piątku 30 kwietnia oznacza przyznanie 500 plus za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca 2021. Osoby, które poprawnie wypełnią kompletne wnioski i złożą je w okresie od 1 do 31 maja, otrzymają pieniądze z wyrównaniem nie później niż do 31 lipca, natomiast ci, którzy złożą wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca, otrzymają świadczenie z wyrównaniem maksymalnie do 31 sierpnia.

Złożenie wniosku w późniejszym terminie, czyli po 30 czerwca oznacza, że prawo do świadczenia Rodzina 500 plus zostanie ustalone, a pieniądze wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Trzeba mieć na względzie, że złożenie wniosku do końca 2021 roku gwarantuje, że środki z wyrównaniem zostaną wypłacone do 1 czerwca.

.First,Grader,Boy,Doing,Homework,In,The,EveningCzy nauczyciel może wymagać kamerki? Nauka zdalna w czasach pandemii

Program Rodzina 500 plus przejdzie waloryzację?

500 plus jest uważane przez rządzących za najważniejsze świadczenie socjalne w kraju, chociaż, nie spełniło swoich podstawowych założeń, bo nie wpłynęło na poprawę dzietności w Polsce. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg w rozmowie z Super Expressem przyznała, że nie przewiduje waloryzacji tego świadczenia.

Warto jednak pamiętać, że do rodzin o niskich dochodach (obok programu "Rodzina 500+") kierowane są również inne świadczenia w ramach systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego

- wyjaśniła.

Powrót do szkół 2021. Rodzice chcą, aby starsze roczniki wróciły do placówekPowrót do szkół dla starszych roczników pod znakiem zapytania. Rodzice oburzeni. "Niszczą nam młodzież"

Zobacz wideo Od 1 lutego otwarte galerie handlowe i galerie sztuki. Zniesione zostają godziny dla seniorów
Więcej o: