Program rodzina 500 plus zostanie zmieniony? Marlena Maląg rozwiewa wątpliwości

500 plus jest przyznawane od 2016 roku. Od tego czasu przeszło kilka zmian, jednak nie było żadnej waloryzacji. Nie jest już więc tym samym 500 plus, które trafiało do polskich rodzin pięć lat temu. Inflacja sprawiła, że realna wartość świadczenia wynosi w tej chwili 438 złotych. Czy 500 plus urośnie do 600 plus?

500 plus najważniejszym programem PiS-u

Choć 500 plus nie spełniło swoich podstawowych założeń – nie wpłynęło na większą dzietność w Polsce – to jest uważane przez rządzących za najważniejsze świadczenie socjalne w kraju. 500 plus to też olbrzymie obciążenie budżetu. Marlena Maląg poinformowała niedawno, że wydatki związane z programem 500 plus wyniosą w 2021 roku 41 mld złotych. Wsparcie finansowe trafi do około 6,6 mln dzieci.

To duża suma dla budżetu. Prawdopodobnie z tego powodu do tej pory nie było waloryzacji 500 plus. Waloryzacji podlegają emerytury, renty. Świadczenie 500 plus nie.

500 plus przejdzie waloryzację?

Od 2021 roku zasady przyznawania 500 plus się zmieniły. Został wprowadzony nowy okres świadczeniowy, a także konieczność złożenia wniosku.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Rodzina 500 plus. Sprawdź, co zrobić, by zachować ciągłość wypłat

Przy tej okazji Super Express zapytał minister rodziny Marlenę Maląg, czy świadczenie 500 plus przejdzie waloryzację. Czy rodzice zamiast 500 plus dostaną 600 plus?

 Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego

- powiedziała minister rozwoju i polityki społecznej Marlena Maląg.

Warto jednak pamiętać, że do rodzin o niskich dochodach (obok programu "Rodzina 500+") kierowane są również inne świadczenia w ramach systemu świadczeń rodzinnych (szczególnie zasiek rodzinny z dodatkami) oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego

- tłumaczyła Maląg, a następnie przypomniała jeszcze:

Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy rozpoczynający się 1 czerwca 2021 r. będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną, a od 1 kwietnia drogą tradycyjną – papierowo w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.
Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: