Hulajnogi elektryczne tylko dla osób powyżej 10. roku życia. Co grozi za złamanie przepisów?

Hulajnogi elektryczne już niedługo przestaną być pojazdem dozwolonym dla dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Rząd zajął się uregulowaniem statusu prawnego hulajnóg elektrycznych, musimy się też przygotować na kilka innych zmian.

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rządzący doszli do wniosku, że należy w końcu uregulować status prawny coraz popularniejszych hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego, do których zaliczają się elektryczne deskorolki. Zarówno jedne, jak i drugie cieszą się coraz większym zainteresowaniem szczególnie dzieci, młodzieży i studentów w dużych i średnich miastach. Po wejściu w życie nowych przepisów najmłodszym zostaną do dyspozycji tradycyjne hulajnogi. 

Hulajnogi elektryczne tylko dla osób powyżej 10. roku życia

Już niebawem dzieci poniżej 10. roku życia nie będą mogły jeździć hulajnogą elektryczną po drodze publicznej, nawet pod opieką osoby dorosłej. Z kolei jeśli chodzi o młodzież, to ta będzie mogła korzystać z tego środka transportu tylko w przypadku posiadania karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Zmiana przepisów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, którzy coraz częściej muszą uważać na mknących po chodnikach z czasem bardzo dużą prędkością użytkowników hulajnóg oraz deskorolek.

Hulajnogi elektryczne - co grozi za złamanie przepisów. 

Ograniczenie wiekowe, to nie jedyna zmiana, jaka czeka nas w przypadku hulajnóg i deskorolek elektrycznych. Oto pozostałe:

  • Nie będzie można jeździć hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h;
  • Wejdzie w życie zakaz jazdy na hulajnodze lub deskorolce elektrycznej osobom, które spożyły alkohol lub środki podobnie do niego działające;
  • Na hulajnodze i deskorolce elektrycznej nie będzie można przewozić innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • Będzie obowiązywał zakaz ciągnięcia tymi pojazdami innych pojazdów;
  • Określony zostanie sposób parkowania hulajnóg - będą one mogły stać na chodniku jedynie równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Ma to ukrócić zwyczaj porzucania hulajnóg byle jak, co często skutkuje problemami w poruszaniu się chodnikiem osób pieszych. 

Poza tym zgodnie z nowymi przepisami osoba jadąca hulajnogą elektryczną będzie musiała poruszać się po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów i to z prędkością nie większą niż 20 km/h (jeśli w jakimś miejscu nie będzie takiej drogi, jadący hulajnogą będzie mógł się poruszać jezdnią, ale jedynie w przypadku, gdy ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h i to z prędkością dopuszczalną 20 km/h). Złamanie powyższych przepisów będzie skutkowało mandatem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.