Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok. Późnym wieczorem został opublikowany w Dzienniku Ustaw

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji został opublikowany w Dzienniku Ustaw późnym wieczorem, po godzinie 23.00. Wcześniej o zamiarze opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Opublikowanie wyroku TK oznacza wejście decyzji w życie.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany w Dzienniku Ustaw 27 stycznia. Przypomnijmy, że wyrok TK zapadł 22 października. W telegraficznym skrócie brzmiał:

Przesłanka embriopatologiczna jest niezgodna z konstytucją.

Orzeczenie TK w sprawie ustawy antyaborcyjnej zapadło większością głosów. Zdanie miało tylko dwóch sędziów - Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ustawa antyaborcyjna 2020. Najgorszy scenariusz - zapadł wyrok na kobiety

Zgodnie z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu jest niezgodna z polską konstytucją. Wlicza się w to także poważne wady rozwojowe płodu, wykrywane we wstępnych etapach cięży. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego to złamanie tzw. kompromisu aborcyjnego obowiązującego od 1997 roku.

Aborcja ma być dozwolona wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia matki;
  • ciąży powstałej w wyniku przestępstwa (na przykład gwałtu).
Zobacz wideo Decyzja TK ws. aborcji. "To nie jest orzeczenie"

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pojawił się w Dzienniku Ustaw

W środę 27 stycznia jeszcze po południu Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji.

Trybunał Konstytucyjny przedstawił pisemne uzasadnienie do wyroku dotyczącego ochrony życia. Zgodnie z wymogami konstytucyjnymi wyrok zostanie opublikowany dzisiaj w Dzienniku Ustaw

- poinformowało w środę po godzinie 16 Centrum Informacyjne Rządu.

Kilka godzin później wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany. Jak wskazują konstytucjonaliści, publikacja powinna nastąpić najpóźniej 2 listopada. Mówi o tym art. 190 konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym, w którym akt normatywny był ogłoszony, a orzeczenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, jednak Trybunał Konstytucyjny może określić inny termin utraty mocy obowiązującej aktu normatywnego.
Więcej o:
Copyright © Agora SA