Konferencja premiera. Nowe obostrzenia od 1 lutego? Pod uwagę branych jest pięć wariantów

Konferencja premiera 28 stycznia. W czwartek przed południem premier Mateusz Morawiecki ogłosi, jakie obostrzenia będą obowiązywać nas od 1 lutego.

W związku z zagrożeniem epidemicznym 28 grudnia zaostrzono restrykcje. Dotyczyły one zamknięcia hoteli i restauracji, ograniczenie galerii handlowych oraz stoków narciarskich. Po feriach zimowych restrykcje zostały przedłużone do 30 stycznia z wyjątkiem złagodzenia jednego obostrzenia, dotyczącego powrotu do nauki stacjonarnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Zbliża się koniec stycznia i wszyscy zastanawiają się, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju w kolejnym miesiącu.

Konferencja premiera - nowe obostrzenia od 1 lutego?

Planowo w czwartek 28 stycznia rząd przedstawi informacje na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Rządzący wstępnie wykluczają zarówno zaostrzenie obostrzeń, jak i przedłużenie ich w obecnej formie. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraski w rozmowie z Radiem ZET przyznał, że sytuacja pod względem dziennej liczby zakażeń koronawirusem jest stabilna, dlatego możemy przygotować się na luzowanie obostrzeń od nowego miesiąca.

Myślę, że od lutego jakieś poluzowania w obostrzeniach wystąpią

- mówił.

Jak nieoficjalnie ustalił portal Onet, od 1 lutego galerie handlowe zostaną ponownie otwarte. Restauracje handlowe i hotele pozostaną jednak zamknięte aż do 1 marca. Według nieoficjalnych informacji zdalne nauczane dla uczniów klas 4-8 w zależności od sytuacji ma zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie, a w przypadku dużego zagrożenia endemicznego, nawet o miesiąc.

Galerie handlowe otwarte 1 lutego? Nieoficjalne plany rządowych obostrzeńGalerie handlowe otwarte 1 lutego? Nieoficjalne plany rządowych obostrzeń

W środę 27 stycznia minister edukacji i nauki zapowiedział, że resort przygotowuje wraz z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym wytyczne dla klas 4-8. Wyjaśnił, że powrót uczniów do szkół jest uzależniony od dynamiki rozwoju pandemii, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 

Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu różnych wariantach, jeśli chodzi o decyzje dotyczące szkolnictwa

- powiedział.

Kiedy licealiści wrócą do szkół? Minister Czarnek odpowiadaPowrót do szkół. Minister Czarnek: Zmieniamy rozporządzenie w zakresie organizacji nauki zdalnej na terenie szkoły

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”
Więcej o: