Luzowanie obostrzeń. Polacy chcą powrotu dzieci do szkół w pierwszej kolejności

Na luzowanie obostrzeń czekają wszyscy Polacy. Powrót dzieci do szkół z klas 4- 8 i ponowne otwarcie liceów to kwestie, którymi priorytetowo powinien zająć się rząd według ankietowanych w sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawnej".

Luzowanie obostrzeń wydaje się na razie nierealne. Jeszcze niedawno rząd zdecydował się na przedłużenie obostrzeń, które obowiązują do 17 stycznia. Tym samym co najmniej do 31 stycznia restauracje, hotele czy kluby fitness pozostaną zamknięte. W sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazeta Prawnej" ankietowani zostali zapytani o to, jak powinna wyglądać kolejność znoszenia obostrzeń antyepidemicznych. 

Zobacz wideo Morawiecki: Musimy wyciągnąć do dzieci i młodzieży jak najczulszą, jak najbardziej przyjazną dłoń

Luzowanie obostrzeń. Jaka powinna być kolejność według Polaków?

Z badania wynika, że co trzeci ankietowany chciałby powrotu do szkół dzieci z klas podstawowych IV-VIII. Choć można byłoby się spodziewać, że w większości na pytania odpowiadali rodzice, RMF FM zwraca uwagę, że ta opcja cieszyła się największą popularnością wśród osób powyżej 70. roku życia. 

Drugą najpopularniejszą odpowiedzią było otwarcie restauracji i barów. 26,1 proc. ankietowanych chciałoby, aby w pierwszej kolejności rząd zniósł zakaz jedzenia i picia w lokalach gastronomicznych. Ta odpowiedź królowała wśród ludzi w wieku 18-29 lat.

Ponad 12 proc. ankietowanych liczy na powrót młodzieży do szkół średnich w pierwszej kolejności. Zaledwie 7,6 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, wymieniło otwarcie hoteli, a jeszcze mniej, bo 6,1 proc. otwarcie galerii handlowych. Na otwarcie kin i teatrów czeka tylko 3,1 proc. ankietowanych.

Z sondażu wynika również, że 46,6 proc. badanych "zdecydowanie" oraz "raczej" popiera strajkujących przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń otwierają swoje lokale. Druga połowa: 40,4 proc. nie popiera, a  13 proc. ankietowanych nie ma w tej sprawie zdania.

DLOBIKiedy powrót do szkół klas 4-8? Wirusolog: Raczej spodziewamy się, że wzrośnie liczba ognisk domowych

Luzowanie obostrzeń przed wiosną. Rzecznik rządu o różnych wariantach

Piotr Müller w poranku rozgłośni katolickich "Siódma 9" został zapytany, czy wyobraża sobie, że aktualne obostrzenia mogłyby obowiązywać do kwietnia.

To jest pytanie, na które odpowiedź jest niezwykle trudna, ponieważ warianty mogą być różne, bo epidemia przez ostatnie miesiące pokazuje, że potrafi niestety odbudować się w różnych sytuacjach i my jesteśmy gotowi na to, że również niestety w Polsce jest możliwa trzecia fala

- powiedział rzecznik rządu i dodał, że decyzje zostaną podjęte na podstawie tego, jak będzie rozwijała się pandemia.

Zobaczmy, co się dzieje w Niemczech, co się dzieje w Wielkiej Brytanii. W Wielkiej Brytanii ogłoszono z dnia na dzień bardzo mocne zamknięcie całego życia społeczno-gospodarczego. My walczymy o to, aby jak najwięcej sfer życia społeczno-gospodarczego było otwartych, ale jednocześnie musimy zamykać te, które grożą rozwojem epidemii

- tłumaczył.

Rząd luzuje obostrzenia? Niewykluczone, że sklepy zostaną otwarteLuzowanie obostrzeń. Niewykluczone, że w lutym sklepy w galeriach handlowych zostaną otwarte

Więcej o: