Ciąża geriatryczna Meghan Markle. Jakie ryzyko za sobą niesie późne macierzyństwo?

Ciąża geriatryczna to termin, który zyskał popularność, kiedy dowiedzieliśmy się, że Meghan Markle zostanie mamą. Oznacza nic innego, jak późne macierzyństwo. Chociaż coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po ukończeniu 35. roku życia, wciąż pojawiają się wątpliwości, czy jest to bezpieczne dla dziecka. Wyjaśniamy.

Ciążą geriatryczna to termin, który budzi lęk wśród przyszłych mam. Dotyczy kobiet, które w dojrzałym wieku decydują się na dziecko. Chociaż Meghan Markle miała zaledwie 37 lat, kiedy ogłosiła ciążę, od razu została określona jako "dojrzała mama" przez środowisko medyczne. Według medycyny ciąża geriatryczna dotyczy każdej kobiety, która ukończyła 35. lat. 

Zobacz wideo Książę Harry i Meghan Markle. Odejście z rodziny królewskiej miało swoje konsekwencje

Ciąża geriatryczna

Jak dowodzą badania, ciąża geriatryczna jest bardziej ryzykowna niż ciąża poniżej 35 roku życia. Wraz z mijającymi latami, wzrasta ryzyko powikłań. Nie oznacza to jednak, że kobiety, które spodziewają się dziecka po 35. roku życia, muszą czuć się gorzej. Wszystko zależy od indywidualnej kondycji organizmu. U dojrzałych kobiet mogą występować schorzenia, które negatywnie wpływają na płodność i bezpieczeństwo płodu. Są to m.in. włókniaki i endometrioza, które w mniejszym stopniu dotykają młodych dziewczyn.

Wśród komplikacji, jakie mogą wystąpić w trakcie ciąży geriatrycznej, wymieniane są:

  • poronienie,
  • przedwczesny poród,
  • cukrzyca ciążowa,
  • choroby ze spektrum nadciśnienia tętniczego w ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego,
  • urodzenie dziecka z wadą wrodzoną,
  • urodzenie dziecka z wadą genetyczną,
  • urodzenie dziecka z niską masą urodzeniową.

Granica wieku została wskazana na 35 lat już dziesiątki lat temu przez naukowców próbujących zdecydować, które kobiety w ciąży powinny zostać poddane amniopunkcji. W ostatnich latach ciąża geriatryczna staje się coraz bardziej popularnym zjawiskiem.

Odsetek kobiet rodzących pierwsze dzieci, nawet po czterdziestce, podwoił się. Definicja ciąży geriatrycznej zdecydowanie się zmienia, ponieważ trendy zakładania rodziny przez kobiety ewoluują w czasie

- informuje portal Healthline.

Pamiętajmy, że urodzenie dziecka w późniejszym wieku ma także swoje zalety. Kobiety, które decydują się na macierzyństwo po ukończeniu 35. roku życia, mają stabilną sytuację zawodową, większą cierpliwość i doświadczenie życiowe, dzięki czemu macierzyństwo może dawać wiele radości. Warto jednak być pod stałą opieką lekarza i zadbać o swoje zdrowie. Pomogą w tym regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, unikanie szkodliwych substancji przed ciążą jak np. alkohol czy papierosy. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.