Bon turystyczny 500 plus. Prezydent podpisał ustawę dotyczącą rozszerzenia świadczenia

Bon turystyczny 500 plus z powodu zamknięcia hoteli nie jest wykorzystywany tak szybko, jak początkowo zakładano. Sejm zmienił więc przepisy, dzięki czemu udało się obejść to obostrzenie.

Bon turystyczny przez wielu nazywany potocznie świadczeniem "500 plus na wakacje" jest wydawany w postaci kodu o wartości 500 zł, którym można zapłacić za wakacje. Przysługuje on rodzicom 
(w tym rodzicom, którzy pracują za granicą i pobierają zasiłki na dzieci nie wyższe niż 500 zł) posiadającym przynajmniej jedno dziecko. Świadczenie przyznawane jest niezależnie od dochodu i jest wolne od podatku.

Bon turystyczny 500 plus

Celem wprowadzenia świadczenia było zdobycie wyborców przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku oraz wsparcie branży turystycznej, która w związku z wprowadzeniem lockdownu poniosła duże straty. Niestety, skorzystanie z bonu stało się praktycznie niemożliwe po zamknięciu hoteli w związku z zagrożeniem epidemicznym.

W poniedziałek 25 stycznia 2021 prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady wykorzystywania bonu turystycznego, co ułatwi Polakom korzystanie ze świadczenia. W obecnym kształcie bon turystyczny może służyć także do opłacenia jednodniowych wycieczek z dodatkowymi atrakcjami pod warunkiem, że będą one dotyczyć minimum dwóch usług (np. transportu i zwiedzania danego obiektu z przewodnikiem).

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zauważył, że dzięki wprowadzonym zmianom zostanie powiększone grono przedsiębiorców biorących udział w programie, a w efekcie na tej zmianie skorzystają dzieci.

Szkoły czy organizacje społeczne często organizują zwiedzanie miast, wyjazdy do atrakcji turystycznych (skanseny, muzea, parki wodne) lub na łono natury, których program zamyka się w jednym dniu, bez potrzeby noclegu

- podsumował.

W celu otrzymania bonu turystycznego należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można to zrobić za pomocą niektórych systemów bankowości internetowej, Profilu Zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Bon zostaje automatycznie aktywowany po potwierdzeniu lub zaktualizowaniu wpisanych w systemie danych.

Zobacz wideo Program "Czyste Powietrze". Ile wniosków złożono?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.