Pełnia Wilczego Księżyca 2021. Zobacz, kiedy będzie można podziwiać to wyjątkowe zjawisko

Pełnia Wilczego Księżyca zbliża się wielkimi krokami. Podczas tej wyjątkowej nocy Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, dzięki czemu będziemy mogli podziwiać go w całej okazałości.

Pełnia Wilczego Księżyca nazywana jest również Pełnią Starego Księżyca lub Pełnią Lodowego Księżyca. Podczas tej pełni Księżyc znajdzie się po przeciwnej stronie Ziemi, dzięki czemu będziemy mogli go oglądać w całości i zrobić niesamowite zdjęcia nieba.

Pełnia Wilczego Księżyca 2021

W tym roku Pełnia Wilczego Księżyca wypada w czwartek 28 stycznia o godzinie 20:18. Nazwa tego zjawiska pochodzi od wycia głodnych wilków, które w styczniu podchodziły zdecydowanie bliżej ludzkich domostw w poszukiwaniu jedzenia. Do obserwacji pełni nie będzie nam potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może być lornetka. Podziwianie tego zjawiska z dziećmi, może być dla nich szczególną atrakcją. Osoby chcące podziwiać to zjawisko w całej okazałości, powinny udać się za miasto, gdyż wówczas będzie najlepiej widoczne.

Przypominamy, że Faza Księżyca określa oświetlaną część Księżyca przez Słońce, która widzimy z Ziemi. Wyróżniamy cztery podstawowe Fazy Księżyca:

  • Nów
  • Pierwszą kwadrę
  • Pełnię
  • Trzecią kwadrę

W styczniu 2021 pierwsza kwadra przypada na środę 20 stycznia na godz. 22:03, a pełnia we czwartek 28 stycznia o godzinie 20:18. Trzecia kwadra wypadnie w czwartek 4 lutego o godzinie 18:38, natomiast nów również we czwartek 11 lutego o godzinie 20:08.

Wiadomo, że zwyczajowo w miesiącu wypada jedna Pełnia Księżyca, ale zdarzają się wyjątki. Bywa, że w lutym nie wystąpi żadna pełnia, z kolei w innym miesiącu wystąpią aż dwie pełnie w jednym miesiącu. Zjawisko to nazywane jest wówczas Pełnią Niebieskiego Księżyca, która zdarza się raz na około 2,7. roku. 

Nie każdy wie, że wszystkie pełnie Księżyca mają swoje nazwy. Przykładowo, w styczniu występuje Pełnia Wilczego Księżyca, w lutym Pełnia Śnieżnego Księżyca, w marcu Pełnia Robaczego Księżyca, natomiast w kwietniu Pełnia Różowego Księżyca.

Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.