Laurka na Dzień Babci i Dziadka: przydatne podpowiedzi, jak wykonać upominek dla dziadków

Babcia i Dziadek to często osoby, które spędzają czas z wnukami, gdy rodzice dzieci pracują. Również dorosłe już wnuki łączy z seniorami bliska więź i chętnie ich odwiedzają. Zbliża się Dzień Babci i Dziadka - czy laurka z tej okazji już gotowa? Podpowiadamy kilka patentów!

Dzień Babci i Dziadka 2021 – kiedy wypada?

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy wypada dokładnie? Choć często traktuje się je jak jedną uroczystość, a dziadkowie obchodzą je wspólnie, to jednak Dzień Babci i Dzień Dziadka są dwoma odrębnymi świętami. Data każdego z nich jest stała, a fakt, że przypadają dzień po dniu, sprzyja łączeniu ich w jedną uroczystość. W przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych organizowane są z tej okazji zwykle występy adresowane do babć i dziadków, zaś na zajęciach plastycznych dzieci wykonują laurki i upominki, które wręczają seniorom rodu w dniu ich święta. Dzień Babci obchodzony jest 21 stycznia, zaś Dzień Dziadka bezpośrednio po nim – 22 stycznia. W tym roku święta te przypadają kolejno w czwartek i piątek.

Warto wiedzieć, że Dzień Babci to dość młode święto. Pomysł stworzenia takiego święta pojawił się na łamach tygodnika ''Kobieta i Życie'' w 1964 roku. Rok później ideę tę podchwycił ''Express Poznański'', którego dziennikarze, z Kazimierzem Fliegerem na czele, wręczyli Mieczysławie Ćwiklińskiej tort z okazji jej występu w Poznaniu. Aktorka obchodziła wówczas 85. urodziny, a że grała rolę Babki w sztuce ''Drzewa umierają, stojąc'', na torcie umieszczono napis ''Dla babci''. W 1966 roku poznańskie cukiernie 21 stycznia sprzedawały torty wzorowane na tym, który rok wcześniej otrzymała aktorka, zaś ''Express Wieczorny'' ogłosił ten dzień Dniem Babci i święto dość szybko przyjęło się w całej Polsce.

Dużo krócej świętowany jest w Polsce Dzień Dziadka. Święto to pojawiło się w naszym kraju dopiero w latach osiemdziesiątych minionego stulecia. Przywędrowało do nas najprawdopodobniej z Ameryki, choć w USA babcie i dziadkowie świętują w tym samym dniu.

Zobacz wideo Jak zrobić sztuczny śnieg? [Pracownia Bronka]

Laurka dla babci – wzruszający upominek od wnuczki lub wnuka

Laurka dla babci czy dziadka jest wyrazem uczuć malucha dla seniorów. Własnoręcznie wykonany upominek dla babci w postaci laurki, nawet jeśli nie będzie idealny, z pewnością dostarczy obdarowanej wzruszeń i będzie przez nią pieczołowicie przechowywany. Oto jak może wyglądać laurka dla babci:

  • Szablon do pokolorowania

W sieci można znaleźć wiele gotowych do wydruku szablonów, które po pokolorowaniu i wpisaniu życzeń staną się pięknymi i niepowtarzalnymi laurkami. To świetny pomysł szczególnie dla najmłodszych, którym pomalowanie poszczególnych elementów na obrazku nie powinno sprawić problemu. Laurka z portretem babci czy kwiatowymi wzorami na pewno spodoba się babci.

  • Kartka z fartuszkiem – wersja damska

Z kawałka kolorowego kartonu należy wyciąć kształt kuchennego fartuszka. Dokleić do niego kawałki wstążki imitujące jego wiązania, na środku nakleić kieszeń i podklejone pod nią kartonowe ilustracje atrybutów charakteryzujących babcię (np. sztućce, jeśli babcia lubi gotować, czy książki, jeśli kocha czytać). Fartuch warto podkleić pianką i nakleić go na złożony na pół kartonik w formacie A5. Jeszcze tylko wypisać życzenia – i gotowe.

  • Laurka w kształcie serca

Kwadratową kartkę złożyć wzdłuż przekątnej i przyciąć górę po linii półokręgu, tak by po rozłożeniu powstało serce. Kawałek folii bąbelkowej pomalować na jasny kolor farbą plakatową, położyć na folii serce i docisnąć. Delikatnie odkleić serce i pozostawić do wyschnięcia. Kolejny kawałek folii pomalować innym, ciemniejszym kolorem i ponownie odcisnąć. Powtarzać z dowolną ilością kolorów. Sztywną kartkę A4 zgiąć na pół i nakleić na nią serduszko w dolnym rogu, od strony zgięcia. Przyciąć kartkę do kształtu serca. Wewnątrz wpisać życzenia.

Laurka dla dziadka: niebanalne pomysły dla seniora

Laurka dla dziadka niewiele będzie się różniła od tej dla babci. Można wykorzystać pomysły laurek dla babci, wybierając nieco inne motywy w przypadku kolorowanek czy atrybuty do fartuszka.

  • Kartka ze słonikiem

Z kolorowego papieru wyciąć słonika i baloniki (szablony można znaleźć w Internecie i odrysować je na kartkach). Kolorowe kartki A4 złożyć na pół, w środku wpisać życzenia. Na wierzchu nakleić słonika i baloniki, łącząc je z trąbą zwierzaka kawałkami sznurka czy kordonka. Proste i efektowne.

  • Laurka z wąsem

Ciemną kolorową kartkę złożyć na pół (najlepiej przyciąć ją tak, by po złożeniu otrzymać kwadrat), przykleić na jej wierzch nieco mniejszy kwadrat ozdobnego papieru z ciekawym motywem, a na środku nakleić okrągłą papierową serwetkę. Z brązowego papieru wyciąć wąsy i przykleić je do serwetki kawałkiem taśmy dwustronnej. Jeszcze tylko życzenia – i gotowe!

Prezenty dla babci i dziadka – rękodzieło czy klasyka?

Prezenty dla babci i dziadka wykonane ręcznie to również ciekawy pomysł:

  • Naszyjnik ze sznurka

Z trzech kolorowych sznurków odciąć jednakowe kawałki (min. 60 cm długości). Każdy złożyć na pół i zszyć końce. Zszyć wszystkie trzy końcówki razem i zapleść warkocz. Zaszyć końcówkę, doszyć na końcach łańcuszek.

  • Witrażowy lampion

Szklankę lub słoik pomalować w barwne plamy (markerami lub farbami do szkła), na styku kolorowych fragmentów nanieść czarny kontur. W środku umieścić świeczkę.

  • Bawełniana torba na zakupy

Gładką bawełnianą torbę ozdobić malunkiem za pomocą pisaków lub farb do malowania tkanin. Można wykorzystać gotowy szablon lub stworzyć coś zupełnie własnego.

Nastoletnie czy dorosłe wnuki nie zawsze mają czas, by własnoręcznie wykonać upominek dla babci lub dziadka. Wówczas warto postawić na klasykę. Babcię z pewnością ucieszy dobry kosmetyk dopasowany do potrzeb jej skóry, oryginalna biżuteria czy ciekawa apaszka. Dziadkowi być może sprawi radość nowy balsam po goleniu, zegarek czy pasek do spodni. Uniwersalnym prezentem będą też perfumy, książka czy ulubione słodycze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.