Na konferencji, która odbyła się 11 stycznia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że 18 stycznia do edukacji stacjonarnej wrócą uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Nie ulega jednak wątpliwości, że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo poważna, dlatego starsze dzieci i młodzież wciąż uczą się zdalnie.
Uruchomienie nauczania w klasach 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bowiem wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych grupach wiekowych, grupach najmłodszych jest najmniej efektywne. Najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. W związku z tym to nauczanie w klasach 1-3 rzeczywiście może przynieść więcej efektów wówczas, kiedy będzie odbywało się stacjonarnie
- twierdził minister Czarnek.
Wielu rodziców i dzieci zadaje sobie pytanie, jakie obostrzenia obowiązują młodzież po feriach zimowych. Przypominamy, że przed świętami wprowadzono restrykcje zakazujące swobodnego przemieszczania się dzieci do 16 roku życia między godziną 8 a 16 bez opieki dorosłych. Decyzja ta wzbudziła wiele kontrowersji, szczególnie ze względu na ferie zimowe, które wyjątkowo odbywały się w jednym terminie dla wszystkich województw trwającym od 4 do 17 stycznia. Ferie były jednak innej niż do tej pory, gdyż młodzież nie mogła pojechać na żadne obozy ani wczasy z rodzicami z powodu zamknięcia hoteli i wyciągów narciarskich. W niektórych szkołach zorganizowano jedynie półkolonie, na których również obowiązywały ścisłe restrykcje.
Ostatecznie podjęto jednak decyzję o zdjęciu obostrzeń dotyczących przemieszczania się dzieci i młodzieży do 16. roku życia i od 5 stycznia 2021 roku mogą swobodnie wychodzić z domów bez opieki dorosłych.
Wszystkie obostrzenia z wyjątkiem powrotu najmłodszych do szkół zostały przedłużone po 17 stycznia. Nadal obowiązuje zachowanie co najmniej 1,5-metrowej odległości pomiędzy pieszymi oraz zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych. Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób (może być zajętych 50 proc. liczby miejsc siedzących), obowiązuje limit osób w kościołach (maksymalnie jedna osoba na 15 m2), a w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Obowiązuje także zakaz organizacji wesel, konsolacji i innych przyjęć okolicznościowych, a kluby nocne, dyskoteki są zamknięte, podobnie jak restauracje, gdzie możliwa jest jedynie realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. W całym kraju salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Zawieszona została działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, a hotele są otwarte jedynie dla określonych osób, takich jak medycy, służby mundurowe lub pacjenci ich opiekunowie.
Opisane restrykcje potrwają do 31 stycznia 2021 roku i zostały szczegółowo opisane na oficjalnej stronie rządowej gov.pl