Do kiedy przedłużone obostrzenia w Polsce? Nowe obostrzenia od 17 stycznia. Nie wszystkich ucieszy decyzja rządu

Jakie obostrzenia do 31 stycznia? Aktualne obostrzenia w Polsce zostają zachowane, ale od 18 stycznia, wraz z końcem ferii zimowych, pojawia się jedna zmiana. Nie wszystkich ucieszy decyzja rządu.

Aktualne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa mają za zadanie ograniczyć liczbę nowych zachorowań na COVID-19. W Dzienniku Ustaw opublikowano w zeszłym tygodniu rozporządzenie Rady Ministrów, które przedłuża aktualnie obowiązujące obostrzenia epidemiczne aż do 31 stycznia 2012 roku. 

Zgodnie z decyzją rządu po feriach zimowych, czyli 18 grudnia do szkół powrócili uczniowie klas I-III. Więcej zmian na razie nie ma.

Aktualne obostrzenia w związku z panującą epidemią koronawirusa

Nowe obostrzenia w Polsce się nie pojawiają, jednak przedłużone zostają aktualne obostrzenia. W dalszym ciągu zamknięte będą siłownie, kluby fitness, aquaparki i baseny. Do końca stycznia na pewno nie wybierzemy się też do dyskoteki i klubu nocnego, a w galeriach handlowych otwarte będą jedynie wybrane sklepy. Stoki narciarskie pozostaną nieczynne, zamknięte także będą hotele (nie dotyczy to medyków i hoteli pracowniczych). To fatalna wiadomość dla przedsiębiorców związanych z turystyką, handlem i usługami związanymi ze sportem. Wciąż obowiązuje nakaz 10-dniowej kwarantanny po przyjeździe do Polski transportem zbiorowym. W nowym rozporządzeniu pojawił się rozdział: "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", w którym zawarto informacje dotyczące kolejności szczepień w pierwszym etapie. 

Pogrzeby - obostrzenia, jakie obowiązują w kościele i na cmentarzu

W czasie pogrzebów obowiązują zasady bezpieczeństwa, których wszyscy uczestnicy tego wydarzenia powinni bezwzględnie przestrzegać. Przede wszystkim w kościele, w czasie mszy muszą mieć zasłonięte nosy i usta. W kościele może przebywać maksymalnie jedna osoba na piętnaście metrów kwadratowych, uczestnicy mszy muszą zachowywać między sobą dystans minimum 1,5 metra. Na cmentarzu nie obowiązuje limit żałobników jednak wciąż obowiązuje ich obowiązek zakrywania ust i nosa i zachowanie dystansu społecznego. Sprawujący kult kapłan nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. 

Zobacz wideo Co ze szczepieniami dzieci? Czy chore będą miały pierwszeństwo? Odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska
Więcej o: