Nowy kodeks pracy 2021. Urlopy będą dłuższe?

Nowy kodeks pracy to jedna z obietnic wyborczych PiS-u. Do tej pory nie została ona jednak zrealizowana. Choć politycy zapewniają, że cały czas pracują nad nowym kodeksem pracy, to w 2020 roku nie udało się domknąć prac. Czy nowy kodeks pracy wejdzie w życie w 2021 roku? Co się zmieni?

Nowy kodeks pracy 2021 – 31 dni urlopu

Największą zmianą, którą miałyby przynieść nowy kodeks pracy, jest wydłużenie urlopu wypoczynkowego. Sprawa nowych regulacji w kodeksie pracy odżyła w ostatnich dniach, ponieważ na forum zespołów Rady Dialogu Społecznego związkowcy przypomnieli swój postulat. Związkowcy postulują o wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 31 dni. To rozwiązanie nie podoba się pracodawcom. Jednym z argumentów, który wykazują, są skutki pandemii i borykanie się z kosztami prowadzenia działalności, podczas gdy wpływy są znacznie niższe.

Nowy kodeks pracy 2021 – 31 dni urlopu dla każdego?

31 dni urlopu nie miałoby jednak przysługiwać wszystkim. Związkowcy chcieliby wydłużyć urlop o pięć dni – w tej chwili osobom zatrudnionym na podstawie umowę o pracę przysługuje 26 dni – tylko pracownikom z trzydziestoletnim stażem pracy.

W tej chwili jednak nie jest to pewna zmiana. Prace nad nowym kodeksem pracy wciąż trwają.

Nowy kodeks pracy 2021. A może zmiany w starym kodeksie?

Zmiany w kodeksie pracy, które są pewne to kwestia już dawno zapowiadana. O co chodzi? Wciąż nie została wprowadzona nowelizacja dotycząca pracy zdalnej. W wielu firmach wszyscy pracownicy przeszli na pracę z domu. Nowe regulacje dotyczące tej kwestii znalazły się w uchwalanych już ustawach dotyczących tarczy. Te zapisy jednak nie są kompletne. Regulują jedynie prawa i obowiązki pracowników i pracodawców tylko w warunkach specjalnych, jakimi są różne obostrzenia i ograniczenia związane z pandemią.

Zobacz wideo Czy pracodawca może zwolnić za poglądy? Prawnik wyjaśnia

Nowy kodeks pracy 2021. Co z zaległym urlopem?

Nowy kodeks pracy 2021 – niezależnie od formy, jaką ostatecznie przybierze – nie zmienia nic w kwestii zaległego urlopu. Obecne przepisy kodeksu pracy mówią o wykorzystaniu urlopu za poprzedni rok do końca września roku następnego (obecnie do 30 września 2021). Jeśli jednak  urlopu pracownik nie wykorzysta, nie może ponieść żadnej kary. Sankcje z tego tytułu poniesie jedynie pracodawca. I to wyłącznie w przypadku kontroli.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.