Nowa płaca minimalna 2021. Sprawdź, ile wynosi najniższa krajowa po podwyżce

Nowa płaca minimalna to dobra wiadomość nie tylko dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale także tych pracujących na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenie. Wszyscy otrzymają wyższą wypłatę już za styczeń.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy za swoją pracę otrzymują najniższe możliwe wynagrodzenie. Od stycznia 2021 roku będą dostawać wyższą pensję, zgodnie z obowiązującą w Polsce od 1 stycznia podwyżką płacy minimalnej. Dotyczy to nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale także tych rozliczających się z pracodawcą na podstawie umowy o dzieło oraz umowy zlecenie. Zmianie ulega także wysokość stawki godzinowej. 

Nowa płaca minimalna - ile wynosiła do tej pory minimalna pensja?

Pensja minimalna jest to najniższa określona wysokość wynagrodzenia za pracę w Dz.U. z 2018 r. poz. 2177. To minimalna płaca, czyli najmniejsze wynagrodzenie, jakie można w naszym kraju wypłacać pracownikowi. O wysokości pensji minimalnej w danym roku decyduje Rada Ministrów. W zeszłym roku pensja minimalna została ustalona na 2600 zł brutto, czyli ok. 1920 zł netto (tyle, ile otrzymujemy "na rękę"). 

Nowa płaca minimalna 2021 - ile zarobimy netto i brutto

Zgodnie z decyzją rządu w 2021 roku płaca minimalna zostanie podniesiona o 200 zł i wyniesie 2800 zł brutto (na rękę, czyli netto: 2062 zł netto). Jest to kwota, która dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, na pełen etat. Jeśli chodzi zaś o pracowników pracujących na umowie o dzieło, to w 2021 roku zarobią nie mniej niż 2419 zł netto (czyli "na rękę"), z kolei ci, którzy mają umowę zlecenie - nie mniej niż 2318 zł netto. Zmiany nastąpiły też w wynagrodzeniu wypłacanym na podstawie stawki godzinowej. W 2021 roku wyniesie ona 18,30 zł (w zeszłym roku było to 17 zł), co "na rękę" wynosi ok. 15 zł (praca na podstawie umowy o dzieło) i 12 zł (praca na podstawie umowy zlecenia).

Zobacz wideo Jak zrobić żelowego gniotka? [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o:
Copyright © Agora SA