Emerytura stażowa 2021. Co to jest emerytura stażowa? Kiedy emerytura stażowa wejdzie w życie?

Emerytura stażowa to jeden z ważniejszych punktów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy. Emerytura stażowa pozwoli zakończyć aktywność zawodową znacznie wcześniej niż to się dzieje obecnie.

Emerytura stażowa to jedna z wyborczych obietnic Andrzeja Dudy z 2015 roku, ma zrewolucjonizować polski system emerytalny. Do Kancelarii Prezydenta wpłynął obywatelski projekt zmian podpisany przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Rząd postanowił zmienić wskaźnik waloryzacji. Po zmianach przeciętna emerytura wzrośnie w marcu o mniej więcej 100 zł brutto. Na zdjęciu: Park Inwalidów Wojennych. Rzeszów, 13 listopada 2020Dodatek do emerytury z tytułu wychowywania dzieci. Kto może o niego wystąpić?

Emerytura stażowa 2021 - OPZZ 

W Polsce na emeryturę kobiety "standardowo" przechodzą w wieku 60 lat, mężczyźni w wieku 65. Jeśli jednak pracujemy w trudnych warunkach lub wykonujemy zawód specjalny (m.in. nauczyciel, policjant) świadczenie emerytalne przysługuje w naszym kraju wcześniej. Jeśli pomysł Andrzeja Dudy dojdzie do skutku, Polacy będą mogli kończyć swoją aktywność zawodową znacznie wcześniej - kobiety w wieku 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat.

Domagamy się stworzenia pracownikom o bardzo długim stażu pracy możliwości przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego (dla kobiet, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz dla mężczyzn mających okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 40 lat). Idea emerytur stażowych cieszy się wysokim poparciem społecznym. Pod projektem obywatelskim OPZZ w tej sprawie podpisało się ponad 700 tysięcy pracowników

- uzasadniło swoje stanowisko OPZZ.

Powrót do szkół po feriach. Anna Zalewska o sytuacji nauczycieli: Powinni zostać zaszczepieniPowrót do szkół po feriach. Anna Zalewska o sytuacji nauczycieli: Powinni zostać zaszczepieni

Emerytura stażowa 2021 - komu będzie przysługiwała?

Emerytura stażowa 2021 będzie, jak sama jej nazwa sugeruje, przysługiwała w zależności od stażu pracy. Będzie mógł przejść na nią każdy, kto przepracuje określoną ilość lat. W przypadku kobiet jest to 35 lat stażu pracy, w przypadku mężczyzn - 40. Jeśli więc kobieta zaczęła swoją karierę zawodową w wieku 20 lat, emerytura stażowa będzie jej przysługiwała w wieku 55 lat. Emerytura stażowa nie będzie niższa niż emerytura minimalna, która w 2021 roku ma wynosić minimum 1250 złotych.

Emerytura stażowa 2021 - kiedy wejdzie w życie?

Emerytura stażowa 2021 wciąż jeszcze nie jest przesądzona. Na razie jeszcze nie wiadomo, kiedy mogłaby zostać wprowadzona. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Andrzeja Dudy, miałaby wejść w życie w czasie przyszłej kadencji.

Zobacz wideo Magnesowe wyścigi samochodów [PRACOWNIA BRONKA]
Więcej o: