Nowe obostrzenia od 17 stycznia? Opublikowano rozporządzenie i wskazano kolejność szczepień

Nowe obostrzenia po feriach zimowych zapowiadano już w zeszłym tygodniu. 14 stycznia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia. Została również wskazana kolejność szczepień.

Nowe obostrzenia na razie nie zostały wprowadzone. Minister zdrowia Adam Niedzielski, mówił jakiś czas temu o tym, że liczy, że w Polsce "nie zmaterializuje się widmo trzeciej fali zakażeń" i zaznaczył, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie zawaha się przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń. Jednak na razie rząd zdecydował się na przedłużenie obecnych restrykcji.

Zobacz wideo Jak Emilewicz zareagowała, gdy spytaliśmy ją o obchodzących obostrzenia związane z hotelami i stokami narciarskimi? (Wypowiedż z 17.12)

Nowe obostrzenia od 17 stycznia? Jest decyzja rządu

W czwartek 14 stycznia w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ws. przedłużenia obostrzeń ze względu na epidemię koronawirusa. Zmienia ono rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z 21 grudnia i przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia.

Co to oznacza? Do końca miesiąca pozostają m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem z noclegu w hotelach mogą korzystać jedynie medycy, załogi samolotów, kierowcy transportu drogowego. Nie funkcjonują również galerie handlowe. Na ich terenie działają tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowym i usługami telekomunikacyjnymi. Wyłączone z użytku są również dyskoteki i kluby nocne oraz obiekty sportowe. Zamówienia w restauracjach możemy składać jedynie "na wynos". Nadal obowiązują godziny dla seniorów. W dni robocze w między 10:00 a 12:00 do sklepów mogą wchodzić jedynie klienci powyżej 60 roku życia. 

Zapisy na szczepienia. Znana jest kolejność szczepień

W nowym rozporządzeniu pojawił się rozdział "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19". Znajdziemy w nim informacje, odnoście kolejności szczepień w ramach pierwszego etapu.

Najpierw zaszczepione zostaną osoby zatrudnione w podmiocie leczniczym; następnie osoby wykonujące zawód w ramach działalności leczniczej jako praktyka zawodowa; potem przedstawiciele ustawowi dzieci urodzonych przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży, które w dniu podania ich przedstawicielom ustawowym pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 są hospitalizowane.

Następnie przyjdzie czas na osoby inne niż określone w pierwszych dwóch punktach, zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą; farmaceutów i techników farmaceutycznych zatrudnionych w aptece ogólnodostępnej; nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelni medycznej oraz doktorantów i studentów tej uczelni biorących udział w zajęciach z udziałem pacjentów; osoby zatrudnione w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej.

Według rozporządzenia jako kolejni zaszczepieni będą pacjenci: zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, hospicjum stacjonarnego i oddziału medycyny paliatywnej oraz osoby przebywające w domu pomocy społecznej. A potem osoby urodzone: nie później niż w 1941 r., w latach 1942-1951, w latach 1952-1961.

Pod koniec pierwszego etapu, lecz nie jako ostatni szczepienie przeciwko COVID-19 otrzymają m.in. nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni oraz zatrudnieni w przedszkolu i w innej formie wychowania przedszkolnego; nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż medyczne oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami.

Ostatni mają być funkcjonariusze albo żołnierze m.in.: Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Więcej o: