Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?

Powrót dzieci do szkół po feriach ucieszył większość Polaków. 11 stycznia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił podczas konferencji, że dzieci wrócą do szkół od 18 stycznia 2021 roku. Okazuje się jednak, że nauka stacjonarna może nie potrwać tak długo, jak się tego spodziewano.

Na powrót dzieci do szkół po feriach czekali wszyscy. 11 stycznia wielu rodziców odetchnęło z ulgą. Zapadła decyzja odnośnie powrotu uczniów do szkół i dowiedzieliśmy się, że uczniowie klas 1-3 będą mogli uczęszczać do placówek przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Dobre wieści ogłosił minister Czarnek podczas poniedziałkowej konferencji. 

Uruchomienie nauczania w klasach 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bowiem wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nauczanie zdalne w tych grupach wiekowych, grupach najmłodszych jest najmniej efektywne. Najbardziej uciążliwe dla samych uczniów, nauczycieli, ale i rodziców. W związku z tym to nauczanie w klasach 1-3 rzeczywiście może przynieść więcej efektów wówczas, kiedy będzie odbywało się stacjonarnie

- mówił.

Zobacz wideo Powrót do szkół. „Mam poczucie, że ostatnie miesiące zostały zmarnowane”

Powrót dzieci do szkół po feriach. Do kiedy nauka stacjonarna?

Okazuje się jednak, że radość z powrotu uczniów do szkół może nie potrwać zbyt długo. Chociaż  minister edukacji Przemysław Czarnek zapewniał w czwartek, że podpisał w środę stosowne rozporządzenie dotyczące zasad prowadzenia kształcenia w szkołach po powrocie uczniów do szkół, treść dokumentu nie jest jeszcze nigdzie dostępna. Jednak jak informuje Głos Nauczycielski, MEN udostępnił dziennikarzom komunikat, w którym informuje, że obecnie nauka stacjonarna przewidywana jest jedynie na dwa tygodnie.

DLOLUPowrót dzieci do szkoły 2021. Minister Czarnek: "Opinie były jednoznaczne"

W okresie od 18 do 31 stycznia 2021 r. nauka w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywała się stacjonarnie

- czytamy. Być może po tym okresie rząd zdecyduje się na jej przedłużenie, jednak wszystko zależy od rozwoju pandemii w Polsce.

Powrót uczniów do szkół. Co z klasami 4-8?

Zasady, dotyczące powrotu uczniów klas starszych do szkół, pozostają takie, jak przed feriami. Obowiązkiem dyrektora będzie organizacja zajęć w szkole lub umożliwienie realizacji zajęć zdalnych w szkole uczniom, którzy nie mają warunków do nauki w domu. Dyrektorzy szkół będą też  mogli wspomagać maturzystów oraz ośmioklasistów konsultacjami indywidualnymi lub organizowanymi w małych grupach.

Podobnie jak przed feriami dyrektor szkoły, centrum lub placówki może udostępnić pomieszczenia w szkole, centrum lub placówce do przeprowadzania poszczególnych stopni konkursów, olimpiad lub turniejów, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty

- dowiadujemy się. 

Przemysław CzarnekNauka zdalna do końca roku? Przemysław Czarnek: To nie zależy wyłącznie od progu zakażeń

Więcej o: