Rodzina 500 plus 2021. Nowe wnioski o przyznanie świadczeń

Osoby korzystające z programu Rodzina 500 plus muszą liczyć się z ważną zmianą. To nie w lecie, ale już w lutym ruszy nabór wniosków o wypłatę świadczeń.

Już od poniedziałku 1 lutego będzie można składać wnioski przez Internet o wypłatę pieniędzy na każde dziecku w ramach programu Rodzina 500 plus. Osoby, które chcą złożyć wnioski w sposób tradycyjny, będą mogły to zrobić dopiero 1 kwietnia.

Rodzina 500 plus 2021 - ważna zmiana w przyznawaniu świadczeń

Od 1 lutego wnioski będą przyjmowane tylko przez internet. Przez pierwsze dwa miesiące można dokumenty przesłać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia czy Platformy Usług Elektronicznych ZUS

- wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomoc Rodzinie w Szczecinie.

Jednocześnie zachęcił rodziców, aby w tym roku skłonili się właśnie ku elektronicznej metodzie składania wniosków, która jest nie tylko szybsza, ale również bezpieczniejsza w obliczu pandemii koronawirusa.

Wypełnienie takiego dokumentu zajmuje kilka do kilkunastu minut

- podkreślił.

Należy zaznaczyć, że prawo do świadczenia socjalnego zostanie ustalone na okres od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Po tym terminie najpewniej trzeba będzie ponownie złożyć wniosek o 500 plus. Do tej pory rodzice dzieci, którzy pobierali świadczenie, nie musieli ponownie składać wniosku, gdyż raz złożony dokument był automatycznie odnawiany. W 2021 roku przepisy jednak uległy zmianie.

Program Rodzina 500 plus - komu przysługuje świadczenie?

Przypominamy, że dodatkowe pieniądze w ramach programu Rodzina 500 plus przysługuje na wszystkie dzieci do 18 roku życia, niezależnie od dochodów rodziny. Od momentu narodzin dziecka, jego rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku.

Od początku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus do polskich rodzin trafiło ponad 127 mld zł. Miesiąc w miesiąc 6,5 mln dzieci to świadczenie pobiera

- ogłosiła w połowie listopada minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!
Więcej o:
Copyright © Agora SA