Zasiłek pielęgnacyjny 2021. Waloryzacja nie tylko emerytur. Wzrośnie kwota także dodatkowych świadczeń

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Co się zmieni? Tak jak w ubiegłych latach będzie waloryzacja rent i emerytur. Wzrosną nie tylko one. Emeryci mogą liczyć także między innymi na wyższy zasiłek pielęgnacyjny 2021. Ile będzie wynosił?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021 i waloryzacja emerytur oraz rent

Zgodnie z przyjętym projektem ustawy na wzrost rent i emerytur w 2021 roku będą miały wpływ następujące czynniki:

  • inflację w gospodarstwach emeryckich - wzrost cen towarów, które (statystycznie) najczęściej kupują seniorzy;
  • realny wzrost płac w roku poprzedzającym waloryzację.

Ile będzie wynosiła podwyżka? Ostateczny wskaźnik waloryzacji zostanie podany dopiero w lutym 2021 roku. Wtedy to Główny Urząd Statystyczny poda powyższe zmienne. Jednak już w tej chwili rząd zakłada, że koszt waloryzacji w 2021 roku wyniesie 9,6 mld zł.

Wiadomo już jednak, że rząd chce podnieść najniższe świadczenia do 1250 zł brutto. Taka kwota obowiązywałaby w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej. Ponadto seniorzy mogliby liczyć na 937,50 zł brutto w sytuacji pobierania najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Zobacz wideo Co dalej z programami socjalnymi PiS-u?

Zasiłek pielęgnacyjny 2021

Już w marcu seniorzy będą mogli liczyć na wzrost także innych świadczeń. Najpopularniejsze z nich to oczywiście zasiłek pielęgnacyjny. Zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów wzrośnie próg dochodowy przy świadczeniu miesięcznym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – do 1750 zł.

Popularny zasiłek pielęgnacyjny, który jest wypłacany osobom powyżej 75 lat, prawdopodobnie wzrośnie z 229,91 zł do 238,73 zł. Kwota może się zmienić, jeśli zostanie przyjęty inny wskaźnik waloryzacji. Będzie on ustalony w lutym 2021 roku, gdy GUS poda wartość inflacji w całym 2020 roku.

Na jeszcze wyższą kwotę mogę mieć nadzieję także inwalidzi wojenni. Przysługujący im dodatek pielęgnacyjny wynosi obecnie 344,87 zł. Po podwyżce – czyli od marca 2021 roku - wartość dodatku zwiększy się do 358 zł.

Waloryzacja podwyższy także m.in. dodatki: za tajne nauczanie, kombatancki oraz kompensacyjny (dla wdów i wdowców po kombatantach).

Więcej o: