Nowe obostrzenia zostaną wprowadzone już po 17 stycznia? Minister Zdrowia apeluje do Polaków

Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze pod uwagę wprowadzenie nowych obostrzeń po 17 stycznia. Zaapelował do Polaków o to, aby poważnie potraktowali najbliższe dwa tygodnie i przestrzegali obowiązujących wytycznych.

Adam Niedzielski liczy, że w Polsce "nie zmaterializuje się widmo trzeciej fali zakażeń". Zaznaczył, że rząd bacznie monitoruje sytuację epidemiczną w kraju i obserwuje wskaźniki infekcji. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, nie zawaha się jednak przed wprowadzeniem kolejnych obostrzeń.

Nowe obostrzenia mogą zostać wprowadzone już po 17 stycznia

Jesteśmy w krytycznym okresie, który zdecyduje, czy po 17 stycznia będziemy mogli dokonać kroku w kierunku poluzowania, czy też, jeżeli sytuacja się pogorszy, zaostrzenia obostrzeń

- przyznał szef  Ministerstwa Zdrowia.

Adam Niedzielski zwrócił się z prośbą do Polaków o to, aby poważnie potraktowali dwa najbliższe tygodnie, nie wychodzili z domu bez potrzeby i przestrzegali obowiązujących wytycznych. Nie ukrywał jednak, że patrząc na noc sylwestrową, jest dobrej myśli, co do liczby zakażeń w Polsce.

Otrzymywałem komentarze, że to była bardzo spokojna sylwestrowa noc i ja mam nadzieję, że to jest dobry prognostyk na to, że w najbliższym okresie nie będziemy mieli eskalacji zachorowań

- dodał.

Ferie zimowe 2021 - obowiązujące restrykcje

Przypominamy, że 17 grudnia minister zdrowia ogłosił wprowadzenie tzw. kwarantanny narodowej. Od 28 grudnia 2020 obowiązują dodatkowe obostrzenia, dotyczące m.in. ograniczenia działania galerii handlowych, stoków narciarskich oraz zamknięcia hotel. Mają potrwać do 17 stycznia 2021 roku.

Małgorzata Socha z mamąMałgorzata Socha pojechała z dziećmi w góry. Internauci: Widać, że są wyjątki od zaleceń

Od 23 grudnia do 3 stycznia w szkołach trwała przerwa świąteczna, a od 4 stycznia zaplanowano ferie zimowe, które odbywają się wyjątkowo w jednym terminie dla wszystkich województw. Potrwają do 17 stycznia. Rząd zachęca, aby czas przerwy zimowej spędzić w domu. Z tego m.in.: powodu zamknięte zostały wyciągi narciarskie, hotele, pensjonaty etc. Dzieci nie mogą pójść także do kin, do teatrów i nie wezmą udziału w wielu zajęciach sportowych, które odbywały się w ubiegłych latach. Dopuszczono jednak możliwość organizacji półkolonii w szkołach. Zajęcia dla dzieci mogą być odbywać się wyłącznie w szkołach lub placówkach spełniających wymogi bezpieczeństwa (sale świetlicowe, dydaktyczne, gimnastyczne), minimalna przestrzeń musi zapewniać 4 metry kwadratowe na osobę. Dzieci mogą brać w nich udział w maksymalnie dwunastoosobowych grupach, a każdą z nich ma nadzorować oddzielny opiekun.

Godziny dla seniorów.Godziny dla seniora. Jakie sklepy ich przestrzegają?

Zobacz wideo
Więcej o: