Ferie zimowe 2021. Jakie atrakcje czekają na dzieci online i na świeżym powietrzu?

W całej Polsce 4 stycznia rozpoczęły się dwutygodniowe ferie zimowe. W tym roku to czas inny niż zwykle, bo uczniowie muszą spędzić go w domach. Minimum do 17 stycznia zamknięte są lodowiska, pływalnie i inne obiekty sportowe. Oto nasze propozycje na kreatywne ferie online i na świeżym powietrzu.

Pandemia koronawirusa dała się we znaki uczniom. Sytuacja epidemiczna nie tylko pozbawiła ich kontaktu z rówieśnikami i skazała na naukę online, ale również przyczyniła się do tego, że tegoroczne ferie muszą spędzić w domach.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji wypoczynek w okresie ferii zimowych organizowany może być wyłącznie w kraju: zezwolono na organizację półkolonii i obozów sportowych. Rodzice tych uczniów, którzy nie uprawiają sportu, będą musieli zapewnić im kreatywny wypoczynek w domowym zaciszu lub na świeżym powietrzu w rodzinnym mieście. Niektóre miasta i organizacje postanowiły ich w tym wspomóc.

Zobacz wideo

Ferie zimowe 2021. Atrakcje online

Chociaż wydarzenia online organizowane są w poszczególnych miastach, mogą z nich korzystać uczniowie w całej Polsce.

Ofertę dla najmłodszych przygotował przykładowo Olsztyński Teatr Lalek. Dzieci w wieku od trzech do ośmiu lat będą mogły wziąć udział w cyklu pokazów, których celem jest ukazanie, jak instytucja działa "od kuchni". Warsztaty będą prowadzone przez aktorów, oświetleniowców, akustyków i montażystów.  Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne na swoich kanałach w mediach społecznościowych regularnie udostępnia dla najmłodszych ciekawostki dotyczące m.in. kosmosu, a także "Muzyki pod gwiazdami". Ponadto pojawiają się tam kreatywne zadania dla uczniów.

W sieci możemy znaleźć również wirtualne muzea, m.in. Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Każde z nich oferuje różnego rodzaju spotkania, warsztaty, lekcje tematyczne. Niektóre z nich są dedykowane dzieciom np. cykl "Rodzinne spotkania z historią" dostępny na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Ciekawym wydarzeniem są również "Ferie po królewsku online".

Wraz z sześcioma innymi rezydencjami zapraszamy do wirtualnego zwiedzania w ramach cyklu 'Muzeum oczami dziecka'. Znani youtuberzy opowiedzą o 'Zamkowych trendach'. Wyjątkowy gość zabierze chętnych na 'Muzyczny spacer po Rezydencjach Królewskich' oraz warsztaty, a najmłodsi przeniosą się także w świat baśni oraz legend dzięki lekturze 'Królewskich bajek'

- czytamy na stronie wydarzenia. Pojawiły się już dwa pierwsze nagrania "Dziewczyna w ramie obrazu / Zobacz jak tu pięknie" oraz Muzeum oczami dziecka / Zamek Królewski w Warszawie #FeriePoKrólewsku.

W Poznaniu aż 14 instytucji przygotowało się na spotkania z najmłodszymi. Wśród nich są: Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne - Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny "Genius loci", Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury Stokrotka, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Estrada Poznańska, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia oraz Poznański Chór Chłopięcy. Dzieci będą mogły wirtualnie uczestniczyć w koncertach, spektaklach teatralnych, spotkaniach edukacyjnych czy filmowych. 

Podobnych ofert w innych polskich miastach nie brakuje. Warto więc na bieżąco śledzić media społecznościowe, a z pewnością każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. 

Ferie zimowe 2021. Atrakcje na świeżym powietrzu

Choć atrakcji na świeżym powietrzu jest zdecydowanie mniej, nie są całkowicie niedostępne. Mimo obostrzeń otwarte są przykładowo niektóre ogrody zoologiczne. W Warszawie zwiedzający mogą przebywać w ZOO codziennie od godziny 9 do 15:30 lub 16:00. Wrocławskie ZOO oraz Afrykarium również pozostają otwarte. Oczywiście zwiedzanie każdego z nich jest możliwe zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Trzeba zasłaniać usta i nos czy zachowywać odpowiednią odległość pomiędzy zwiedzającymi. 

Warto wybrać się również na spacer do lasu lub parku. Przykładowo w warszawskim Lesie Kabackim można podziwiać bogactwo siedlisk leśnych, dwie ścieżki przyrodnicze, ścieżkę zdrowia. Są tam również dostępne miejsca rekreacyjne przystosowane do palenia ognisk, zabytkowa leśniczówka. To dobra okazja, aby uwolnić się od zgiełku miasta i podziwiać piękno przyrody.

W sprzyjającą pogodę dzieci i młodzież, które jeżdżą na rolkach lub rowerach mogą także skorzystać z pumptracków. Warto pamiętać również, że w niektórych szkołach i placówkach oświatowych odbywają się półkolonie.  Chociaż obowiązywały wcześniejsze zapisy, wciąż gdzieniegdzie pozostają wolne miejsca. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA