Urlop macierzyński 2021: ile trwa i jakie dokumenty trzeba złożyć? [WZÓR WNIOSKU]

Urlop macierzyński to jeden z przywilejów pracowników posiadających umowę o pracę. Dzięki niemu po porodzie matka może spędzić z dzieckiem w domu kilka miesięcy, nie martwiąc się prz tym o kwestie finansowe. Jak złożyć wniosek o urlop? Jakie dokumenty trzeba dostarczyć?
Zobacz wideo Urlop macierzyński krok po kroku

Urlop macierzyński przysługuje kobiecie, która w momencie porodu pozostaje zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Co trzeba zrobić, by skorzystać z urlopu? 

Urlop macierzyński: jakie dokumenty trzeba przygotować?

Zgodnie z zapisem kodeksu pracy, długość urlopu macierzyńskiego uzależniona jest od tego, ile dzieci przyszło na świat w trakcie porodu. Za czas urlopu pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński, którego wysokość uzależniona jest od wariantu, na który się zdecydujemy:

  • pierwsza wersja zakłada, że wysokość zasiłku wynosi 100 proc. średniego wynagrodzenia przez pierwsze 26 tygodni, natomiast 60 proc. przez kolejne tygodnie.
  • jeśli kobieta od razu zdecyduje się na wykorzystanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, które łącznie trwają rok, wówczas przez cały ten czas może pobierać zasiłek w wysokości 80 proc. średniego wynagrodzenia (chęć taką należy jednak zgłosić do pracodawcy nie później niż 21 dni od porodu).

Dokumenty potrzebne do uzyskania urlopu macierzyńskiego to przede wszystkim wniosek o urlop, który dostarczamy pracodawcy. Musi on zawierać nie tylko informacje dotyczące pracownicy, a także nowonarodzonego dziecka. 

Ile trwa urlop macierzyński?

Urlop macierzyński trwa od 20 do 37 tygodni. Wszystko uzależnione jest od ilości dzieci, które przyszły na świat w czasie jednego porodu:

  • 1 dziecko - 20 tygodni,
  • 2 dzieci - 31 tygodni,
  • 3 dzieci - 33 tygodnie,
  • 4 dzieci - 35 tygodni,
  • 5 i więcej dzieci - 37 tygodni.

Mamy dodatkowo mogą wydłużyć czas pobytu z dzieckiem w domu, wykorzystując bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlop rodzicielski. W przypadku urodzenia jednego dziecka daje to dokładnie rok urlopu z tytułu wychowywania dziecka. 

Wniosek o urlop macierzyński: wzór

Aby uzyskać urlop macierzyński konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Wielu pracodawców posiada gotowe druki, które należy uzupełnić jedynie niezbędnymi danymi. Jeśli jednak nie jest dostępny takowy, wówczas pracownica może samodzielnie stworzyć odpowiedni dokument.

.......................................                                                                   ..........................................

imię i nazwisko pracownicy                                                                      miejscowość, data

                                                                           .....................................................................

                                                                              nazwa firmy/pracodawcy

                                              WNIOSEK O URLOP MACIERZYŃSKI

W związku z urodzeniem dziecka…………………………(imię i nazwisko dziecka) w dniu……………………. (data urodzenia), wnoszę o udzielenie mi urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni - od .....................(data rozpoczęcia/ data porodu) do ............................(data zakończenia).

                                                                                                               ...............................................

                                                                                                                      podpis pracownicy

W przypadku, gdy decydujemy się na wykorzystanie bezpośrednio po macierzyńskim urlopu rodzicielskiego, należy umieścić we wniosku odpowiednią informację:

Na podstawie art. 182¹ª Kodeksu pracy wnoszę również o udzielenie mi bezpośrednio po urlopie macierzyńskim udzielonym na dziecko…………………………………(imię i nazwisko dziecka), urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, tj. 32 tygodni.

W takim przypadku należy także umieścić we wniosku informację, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopu rodzicielskiego i dołączyć do niego odpowiednie oświadczenie tegoż rodzica o zrzeczeniu się urlopu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA