Zofia Zborowska mówi, jakich pytań nie należy zadawać rodzinie."Nie wiecie, jak się dzieci robi?"

Wigilia w rodzinnym gronie to dla wielu członków rodziny okazja, żeby zapytać o to, o co pytać nie wypada. Zofia Zborowska ku przestrodze zamieściła na swoim profilu na Instagramie infografikę przygotowaną przez Janinę Bąk. "Przeczytaj, a następnie pomyśl, zanim spytasz" - zaalarmowała aktorka.

Zofia Zborowska od sierpnia zeszłego roku jest żoną Andrzeja Wrony. Zakochani poznali się podczas jednej ze wspólnych imprez w 2018 roku i od razu obydwoje czuli, że to będzie poważna relacja. Para przez długi czas zdecydowała się nie ujawniać swojego związku. Pierwszy raz pojawili się razem dopiero na Gali Mistrzów Sportu.

Z okazji zbliżających się świąt, Zborowska opublikowała na swoim profilu na Instagramie radę dla wszystkich, którzy zamierzali zadać niewygodne pytania. 

Zobacz wideo

Jakich pytań nie należy zadawać rodzinie?

Przeczytaj, a następnie pomyśl, zanim spytasz

- napisała aktorka.

 

Wśród pytań, które wymieniła autorka infografiki, znalazły się m.in. pytania o dzieci. "Córunia, a kiedy wnuki? Tak bym sobie z wózkiem pochodził dookoła bloku", "No co, nie wiecie, jak się dzieci robi?", "Ile to można czekać? My w waszym wieku, to przecież już trójkę mieliśmy" - czytamy kolejne pozycje na liście. Na końcu grafiki widnieje informacja, która skłania do refleksji. 

Problem niepłodności dotyka 15 - 20 proc. polskich par w wieku prokreacyjnym.

Kolejno dowiadujemy się również o pytaniach zadawanych przez rodziców, które mogą zaboleć osoby homoseksualne: "A kiedy przyprowadzisz jakiegoś kawalera?", "One to się dziwią, że taki przystojny kawaler wciąż dziewczyny nie ma".

Następnie podjęty jest wątek osób chorujących na depresję i zaburzenia lękowe (również nieletnich). Na pewno takie osoby nie chciałyby usłyszeć: "I życzę ci, żebyś się więcej uśmiechała, chłopcy nie lubią smutasów" lub "Co ty wiecznie taki smutny chodzisz?". 

W poście poruszony jest też temat wagi i oceniania wyglądu, a także sugerowania, że rodzina powinna powiększyć się o kolejne dziecko. "Krzywdę mu robicie. Jak on się potem odnajdzie wśród ludzi, jak się tak sam wychowuje?" - pytanie zestawione jest z informacją, że dla 3-4 procent kobiet poród był tak dużą traumą, że wywołał Zespół Stresu Pourazowego i niechęć do kolejnej ciąży.

Pytania o rodzicielstwo są bardzo niestosowne i niekulturalne, ale dawniej były czymś zupełnie oczywistym, więc (zwłaszcza) starsze pokolenia dalej wypytują o dzieci. Najlepiej mieć przygotowaną odpowiedź zawczasu, a jeśli pytanie nas zaskoczy, odpowiedzieć wprost, że nie chcemy teraz o tym rozmawiać

- radziła w rozmowie z edziecko.pl Katarzyna Kucewicz.  

Więcej o: