Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia na wigilię. Czy policja może wejść do domu?

Boże Narodzenie 2020 będzie inne niż dotychczasowe święta. Przede wszystkim nie spotkamy się ze wszystkimi przy wigilijnym stole. Obostrzenia na wigilię dotyczą przede wszystkimi limitu osób, które razem mogą zasiąść do wieczerzy. Tylko jak to będzie sprawdzane? Czy policja może wejść do domu?

Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia na wigilię

Pandemia zmieniła wiele w minionym roku. Także to, jak będziemy spędzać święta. Obostrzenia na wigilię i Boże Narodzenie 2020 mówią jasno – domownicy mogą gościć maksymalnie pięć osób. Jakie jeszcze obostrzenia będą obowiązywać? W kościołach nadal może znajdować się jeden wierny na 15 mkw. Pasterka także będzie przeznaczona dla nielicznych.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE: Kwarantanna narodowa 28 grudnia. Czego dotyczą nowe obostrzenia?

Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia na wigilię. Czy policja ma prawo wejść do domu?

Wszyscy zastanawiają się, jak będą kontrolowane limity osób spędzających razem święta. Czy policja może wejść do domu i sprawdzić, ile osób siedzi przy stole? W rozmowie z TVN24 mecenas Zbigniew Roman powiedział, że taka sytuacja jest możliwa.

Jestem w stanie to sobie wyobrazić. Jeżeli by się okazało, że nagle ktoś organizuje przyjęcia albo wystawne święta i sąsiad zawiadomi organa ścigania, to wyobrażam sobie sytuację, że patrol interweniujący policji przyjdzie i będzie starał się to sprawdzić

- stwierdził.

W związku z tym w ramach tych zaleceń, obostrzeń i treści tego rozporządzenia, powinniśmy się do tego stosować

- dodał adwokat.

Boże Narodzenie 2020 - obostrzenia na wigilię a działanie policji

Rzecznik policji Mariusz Ciarka powiedział natomiast, że funkcjonariusze liczą na zbiorową odpowiedzialność i samodyscyplinę. Będą reagować tylko w przypadku zgłoszeń o łamaniu obostrzeń.

Pamiętajmy, że policja będzie reagować na każde zgłoszenie dotyczące naruszenia zasad epidemiologicznych, również i w tym zakresie

- powiedział Mariusz Ciarka.

Zobacz wideo Jarmark w Gdańsku trzecim najpiękniejszym w Europie. Tak wygląda

Za złamanie obowiązujących obostrzeń funkcjonariusz policji może:

  • poczuć,
  • nałożyć mandat karny w wysokości do 500 zł,
  • sporządzić wniosek o ukaranie do sądu lub notatkę do służb sanitarnych, które w drodze decyzji administracyjnej mogą nałożyć karę do 30 tys. zł.
Więcej o: