Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicem? Czy przysługuje mu zwolnienie z pracy i zasiłek?

Dziecko na kwarantannie to sytuacja, która wymaga przeorganizowania życia rodzinnego i często zawodowego, żeby zorganizować mu odpowiednią opiekę. Co przysługuje rodzicom z racji kwarantanny dziecka?

Dziecko na kwarantannie wcale nie oznacza nieplanowanych "wakacji" dla całej rodziny. To wyzwanie logistyczne dla rodziców, którzy często muszą mimo wszystko w tym czasie pracować. Panująca epidemia koronawirusa wielu osobom zrewolucjonizowała życie zawodowe, rodzinne i towarzyskie. W szczególnie trudnej sytuacji znaleźli się rodzice dzieci w wieku szkolnym. Ich pociechy od kilku tygodni uczą się zdalnie, często potrzebują pomocy, trzeba im zorganizować opiekę w tym czasie. 

Przedszkola i żłobki pracują normalnie z zachowaniem odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Pozostaną otwarte także po 28 grudnia, kiedy zaczyna się kwarantanna narodowa. Niestety bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy poszczególne grupy lub całe placówki bywają zamykane z powodu przypadków zachorowań wśród podopiecznych, lub pracowników. Dzieci zostają wtedy w domu.

Dziecko na kwarantannie. Co z rodzicem? Co mu przysługuje?

Dziecko na kwarantannie oznacza często kompletną dezorganizację życia rodzinnego. Jeśli dziecko miało kontakt z osobą zarażoną koronawirusem zostaje poddane kwarantannie. Powinno wtedy zostać w domu i nie mieć kontaktu z nikim, poza domownikami. Wymóg pozostania dziecka w domu wiąże się oczywiście z koniecznością opieki nad nim w czasie nałożonej na nie kwarantanny. Jak czytamy na stronie gov.pl, w takim przypadku rodzicowi przysługuje prawo do zasiłku i wolne w pracy z tytułu opieki nad dzieckiem. Kwarantanna trwa dziesięć dni. W niektórych jednak przypadkach może zostać przedłużona, np. w związku z zachorowaniem któregoś z domowników. Kwarantanna trwa wtedy przez cały okres izolacji tego domownika plus siedem dni liczone od dnia zakończenia przez niego izolacji.

Dziecko na kwarantannie - zasiłek opiekuńczy dla rodzica

Począwszy od 24 października 2020 roku podstawą do wypłaty zasiłku opiekuńczego dla rodzica jest oświadczenie ubezpieczonego o konieczności opieki nad dzieckiem (ale tez innym członkiem rodziny przebywającym w izolacji lub na kwarantannie). Wszelkie informacje dotyczące tego, co taki wniosek powinien zawierać (oraz sam wzór wniosku) znajdują się na stronie gov.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA