Obostrzenia święta 2020. Jakie ograniczenia czekają dzieci w Boże Narodzenie?

Obostrzenia na święta 2020 utrudnią nam spędzenie tego czasu z najbliższymi, ale nie uniemożliwią celebracji Bożego Narodzenia. Jak spędzić święta zgodnie z obostrzeniami? Co z dziećmi?

Obostrzenia święta 2020 nie są już żadną niewiadomą. Dokładnie wiemy jak w tym roku będzie wyglądało Boże Narodzenie. Wobec panującej epidemii koronawirusa rząd podejmuje kolejne trudne i kontrowersyjne decyzje, które mają nas uchronić przed trzecią falą zachorowań. Zdecydował się wprowadzić kwarantannę narodową, która rozpocznie się zaraz po świętach Bożego Narodzenia, 28 grudnia. Od tego dnia będą nas obowiązywały nowe obostrzenia. Nie oznacza to, że dotychczasowe przestają obowiązywać.

Boże Narodzenie 2020 - ile osób może usiąść przy świątecznym stole?Boże Narodzenie 2020. Sprawdź, jakie są obostrzenia i ile osób może usiąść przy wigilijnym stole

Obostrzenia święta 2020 - ograniczona liczba osób na wigilii

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski apelują o rozsądek w nadchodzącym czasie. Zachęcają, aby święta Bożego Narodzenia spędzić w towarzystwie domowników. Aktualnie, zgodnie z decyzją rządu w imprezach i spotkaniach może uczestniczyć nie więcej niż pięć osób (poza domownikami). Taki limit biesiadników będzie także obowiązywał podczas wigilii.

Żłobek (zdjęcie ilustracyjne)Kwarantanna narodowa. Czy przedszkola i żłobki będą zamknięte?

Obostrzenia święta 2020 - pasterka

Panujące obostrzenia nie pozostają także bez znaczenia dla przebiegu pasterki - jednej z najważniejszych mszy dla katolików, odprawianej uroczyście w nocy z 24 na 25 grudnia. W tym roku biskupi wydali dyspensę, zwolnili wiernych z osobistej obecności na mszy. Mogą uczestniczyć w pasterce online lub wysłuchać mszy w radiu. Ci, którzy mimo wszystko będą się chcieli wybrać do kościoła będą musieli bezwzględnie przestrzegać nakazu zakrywania ust i nosa oraz zachować dystans. Na każdego wiernego w kościele będzie musiało przypadać 15 mkw.

Obostrzenia święta 2020 - kwarantanna i ograniczenia dotyczące dzieci

Obostrzenia święta 2020 oznaczają także, że osoby przebywające w tym czasie na kwarantannie, w związku z przyczyn bezpieczeństwa będą musiały ten czas spędzić zgodnie z zasadami izolacji. Jeśli zaś chodzi o dzieci, wciąż obowiązują dotychczasowe ograniczenia z nimi związane, czyli zakaz przemieszczania się osób poniżej szesnastego roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (z wyjątkiem półkolonii).

Zobacz wideo
Więcej o: