Polacy rezygnują z chrztów, komunii i ślubów kościelnych. Wzrosła też liczba aktów apostazji

Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego opublikował badania, które pokazują, że coraz większa liczba Polaków odwraca się od kościoła. Systematycznie spada liczba osób przystępujących do sakramentów świętych, a także do Instytutu docierają sygnały, że wzrosła liczba aktów apostazji.

W 2019 roku chrztu udzielono 372,9 tys. osób. Większość z nich była dziećmi do 1. roku życia. W roku 2018 na sakrament chrztu zdecydowało się o 3,5 proc. Polaków więcej. Rodzice coraz częściej uważają, że dziecko samo powinno podjąć decyzję, czy chce wstąpić do wspólnoty kościoła. Jakiś czas temu na forum edziecko.pl napisali, dlaczego nie decydują się na chrzest swoich pociech. 

Zobacz wideo "Polityka w Kościele jest problemem"
Moje dziecko ma jeszcze czas na określenie swojej wiary i ja go zmuszać nie będę.
Nie chrzciłam dziecka, po co? Jak dorośnie i zechce to cóż, sam się ochrzci.
Przyjmowanie sakramentów jest dobre tylko wtedy, gdy ktoś decyduje się na nie świadomie

- mówili. 

Polacy odwracają się od Kościoła

W rozmowie z Interią ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, zauważa, że coraz więcej mówi się o zwiększonej liczbie aktów apostazji w Polsce. Wkrótce ISKK ma zająć się badaniami na ten temat.

Apostazją może wiązać się zjawisko negatywnej oceny działalności Kościoła katolickiego. Z badania CBOS opublikowanego w ubiegłym tygodniu, dowiadujemy się, że aż 47 proc. badanych źle ocenia Kościół katolicki. Ten wynik to wzrost o 6 pkt procentowych wobec badania z września

- tłumaczy Sadłoń. 

Najnowszy raport opublikowany przez Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego prezentuje dane z 2019 roku. Wówczas nie wzięto jeszcze pod uwagę negatywnych dla kościoła skutków Strajku Kobiet. Mimo to wynika z niego, że w Polsce systematycznie spada liczba osób zainteresowanych przystąpieniem do sakramentów świętych. Nie tylko spadła liczba chrztów, ale również mniej chętnie rodzice posyłali dzieci do I Komunii Świętej.

Jak informuje portal trójmiasto.pl, chociażby dwa lata temu w diecezji gdańskiej po raz pierwszy do sakramentu przyjęcia eucharystii przystąpiło 13 773 dzieci, a już w 2019 r. liczba ta spadła do 6788.

Przypominamy, że również niepokojące są statystyki dotyczące religii w szkołach. W 2019 roku około 88 proc. uczniów w Polsce uczestniczyło w lekcjach religii w placówkach edukacyjnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.