Maksymalny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego. Dla kogo 60, a dla kogo 30 lub 14 dni?
Maksymalny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego. Dla kogo 60 dni?
Zgodnie z informacjami podanymi na stronie zus.pl, można otrzymać zasiłek maksymalnie za 60 dni w roku kalendarzowym, gdy opiekujemy się:
- chorym dzieckiem w wieku do 14 lat;
- zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat, np. z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka czy przedszkola, do którego dziecko uczęszcza (pozostałe sytuacje wymieniliśmy w materiałach dla nauczyciela na s. 32). Możesz skorzystać z zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem własnym, dzieckiem małżonka, dzieckiem przysposobionym, a także dzieckiem, które przyjmiesz na wychowanie i utrzymanie.
Maksymalny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego. Dla kogo 30 dni?
ZUS określa także przepisy, które mówią o tym, kto może wykorzystać 30 dni w roku kalendarzowym. Taki maksymalnym okres wypłaty zasiłku opiekuńczego przysługuje, w przypadku gdy opiekujemy się:
- dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 8 lat, ale ma mniej niż 18 lat –w związku z porodem, chorobą albo pobytem w szpitalu Twojego małżonka lub rodzica dziecka, który stale opiekuje się tym dzieckiem;
- chorym dzieckiem niepełnosprawnym, które ukończyło 14 lat, ale ma mniej niż 18 lat. Trzydziestodniowy limit dni zasiłkowych przysługuje, jeśli dziecko niepełnosprawne ma:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
- orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: -konieczności stałej albo długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji; -konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Limit 30 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przysługuje łącznie ojcu i matce dziecka niepełnosprawnego. Wynosi on maksymalnie 30 dni także wtedy, gdy w rodzinie jest więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne w wieku od 8 lub 14 do 18 lat.
Maksymalny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego. Dla kogo 14 dni?
A co jeśli musimy zająć się chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat (które nie jest niepełnosprawne) lub innym chorym członkiem rodziny (na przykład małżonkiem, rodzicem, rodzicem dziecka, teściem)? W takiej sytuacji przysługuje zasiłek przez 14 dni. Jak donosi ZUS:
Abyś otrzymał zasiłek za opiekę nad wymienionymi chorymi członkami rodziny, muszą oni mieszkać z tobą w czasie choroby.
WIĘCEJ NA TEMAT MAKSYMALNEGO OKRESU WYPŁATY ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO DOWIESZ SIĘ TU.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
-
Kasia Tusk pokazała zdjęcie z córką. "Dasz dziś chwilę popracować?"
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
-
Kiedy wypłata 13 emerytury 2021? Seniorzy już niedługo mogą liczyć na przypływ gotówki
- Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać